پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

به دلیل تجربه‌های قبلی

هیچ چیز ما را در شرایط بحران غافگیر نخواهد کرد!

 

شییییرزاد

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت:‌ ذخایر راهبردی کالاهای اساسی بخش کشاورزی وضعیت مطلوبی دارد و نگرانی در بخش تامین کالاهای اساسی وجود ندارد.

دکتر حسین شیرزاد  درباره آمادگی کشور برای مقابله با شرایط بحران در بخش کشاورزی و غذا اظهار کرد: به دلیل تجربه‌های قبلی هیچ چیز ما را در شرایط بحران غافگیر نخواهد کرد و این موضوع در ستاد اقتصادی کشور از اهمیت بالایی برخوردار است به طوری که در حال حاضر ما شرایط تاب‌آوری برای گذر از هر بحرانی را داریم.

ذخایر انبارها دائم در حال نو شدن

وی افزود:‌ در حال حاضر با میزان کالای اساسی ذخیره شده در انبارها حداقل تا ۶ ماه بدون حتی یک کیلوگرم واردات دوام خواهیم آورد، ضمن این که ذخایر انبارها دائم در حال نو شدن هستند.

شیرزاد‌ تولید محصولات کشاورزی و غذا در داخل کشور را بسیار مطلوب ارزیابی کرد و افزود: امسال تولید گندم در کشور در سطح بسیار مناسبی قرار دارد و بار دیگر خودکفایی در تولید این کالای اساسی تکرار می‌‌شود.

وی ادامه داد: در پی بارندگی‌های اخیر مراتع ما شرایط بسیاری خوبی دارند به نحوی که در ۱۵ سال گذشته بی‌نظیر است و این به معنی تامین علوفه مورد نیاز دام‌ها برای تولید شیر و گوشت در سطح مناسب است.

شکل‌گیری بازار تهاتر مرزی

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران با اشاره به شکل‌گیری بازار تهاتر مرزی با کشورهای منطقه، ‌این امر را راهکاری برای تامین بخشی از نیاز کالاهای اساسی کشور دانست.

وی با تاکید بر این که در این شرایط نیز بسیاری از کشورها با ما تبادلات تجاری بالایی دارند، افزود: ما همچنان با کشورهای آمریکای لاتین، روسیه، اوکراین و کشورهای آسیای میانه ارتباط خوبی داریم و مراودات تجاری با آن‌ها بر قرار است.

علل افزایش نجومی قیمت‌ها

شیرزاد در پاسخ به این پرسش که علی‌رغم فراوانی کالاهای اساسی چرا شاهد افزایش نجومی قیمت‌ها هستیم، گفت: نظام توزیع کشور مشکل دارد، شبکه مویرگی توزیع همراه با شبکه اقتصاد کلان کشور نیست و این موضوع یکی از دلایل گرانی است.

این مقام مسوول افزایش هزینه‌های سربار را دلیل دیگر افزایش قیمت کالاهای اساسی برشمرد و افزود: در شرایط فعلی افزایش هزینه‌های سربار طبیعی است، به طور مثال، هزینه دموراژ و بیمه در بخش حمل و نقل دریایی برای کشور بالا رفته است.

وی اضافه کرد: بیمه حمل و نقل کشتی به طور متعارف نیم درصد است، اما اکنون برای کشور ما به ۷ تا ۸ درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران یادآور شد: هر چند در تولید و تامین کالاهای اساسی با مشکلاتی رو به رو هستم، اما شرایط سلامت مردم نشان می‌دهد کشور ما کشاورزی قدرتمندی دارد که غذای سالم و کافی برای جامعه تولید می‌کند.

شیرزاد در پایان تاکید کرد: در ۴۰ سال گذشته تولید محصولات در بخش کشاورزی کشور از ۳۰ میلیون تن به ۱۵۰ میلیون تن افزایش یافته است و این اتفاق به معنی توانمندی بالای این بخش برای حفظ امنیت غذایی کشور در هر شرایطی است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت