یکشنبه, ۲۷ مرداد ۱۳۹۸

افزایش 25 درصدی تولید گندم، با اجرای طرح«ایران ایکاردا»

گنننددددم

عباس کشاورز  معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت

طرح امنیت غذایی مشترک ایران ـ ایکاردا به منظور افزایش 25 درصدی تولید سامانه های مبتنی بر غلات دیم محور در طی مدت 5 سال طراحی و در حال اجراست که در شهرستان هشترود آذربایجان شرقی این طرح امسال (98-97) برای سومین سال پیاپی بصورت موفق آمیز در دست اجراست.

از اهداف کلی و مهم این طرح می توان به افزایش آگاهی کشاورزان منطقه از سامانه های تولید بهبود یافته، انتقال سریع تکنولوژی، توانمندسازی بهره برداران، آزمون شیوه های تولید پیشرفته در مکان های مختلف تحت شرایط زارعان، افزایش و پایداری تولید در سامانه های زراعی گندم محور با استفاده از لاین ها و ارقام پیشرفته و مدیریت آب و خاک اشاره کرد.

طرح امنیت غذایی مشترک ایران- ایکاردا در 2 قالب ایجاد پایگاه های نوآورانه به منظور ارزیابی یافته های تحقیقاتی و تکنولوژی های موجود در کنار روش های مرسوم در شرایط زارعین و ایجاد مزارع نمایشی ـ ترویجی به منظور افزایش ضریب نفوذ یافته های تحقیقاتی در مزارع زارعین با کاشت ارقام جدید همراه با عوامل مدیریتی به زراعی اجرا می شود.

این طرح در آذربایجان شرقی در 21 هزار هکتار از دیم زارهای گندم استان، یک هزار و 500 هکتار جو و 900 هکتار نیز برای حبوبات بکار گرفته شده است. امسال در آذربایجان شرقی ۴۵۰ هزار هکتار از مزارع زیر کشت گندم رفته است .

لازم به ذکر است،  طرح ایران - ایکاردا در 4 استان اجرا شده که در آذربایجان شرقی نیز در 7 شهرستان مراغه، چاراویماق، هشترود، میانه، سراب، بستان آباد و هریس اجرایی شده و این استان به عنوان استان معین برای آذربایجان غربی انتخاب شده است.

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت