چهارشنبه, ۰۲ بهمن ۱۳۹۸

لازمه بکارگیری خِرد جمعی در بیابان زدایی کشور!

 

 

kardavani

پروفسور پرویز کردوانی چهره ماندگار و پدر علم کویرشناسی با مهندس خلیل آقایی معاون وزیر و رییس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور دیدار و گفت و گو کرد.


به گزارش مرکز اطلاع رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور، محور گفت و گوی پروفسور کردوانی و مهندس آقایی درباره استفاده از مالچ ریگی (سنگریزه) در اراضی کویری و بیابانی بود.
پروفسور کردوانی معتقد است با توجه به کمبود آب، بهترین روش در مبارزه با بیابان‌زایی روش مالچ‌پاشی ریگی(سنگریزه) است. وی مزایای مالچ ریگی را دایمی بودن، سازگاری با طبیعت، در دسترس بودن مصالح و ازدیاد آن دانست و گفت: به منظور سازگاری با محیط زیست در جاهایی از بیایان که امکان کار بیولوژیکی نیست مالچ ریگی کاری درست و کارشناسانه است.
در ادامه معاون وزیر جهاد کشاورزی طرح اجرایی پایلوت در منطقه بیابانی گرمسار را اقدامی شایسته و در خور توجه دانست و گفت: این طرح باید مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد و اگر به نتیجه لازم رسیده باشد، سازمان جنگل‌ها و منابع طبیعی استان های بیابانی، خود را موظف به اجرای این روش نوآوری شده می‌دانند.
خلیل آقایی از پروفسور کردوانی خواست این ابداع خلاقانه و نو را در بوته آزمایش و بازدید دانشگاهیان، دانشجویان و اساتید مراکز علمی و تحقیقاتی قرار دهند تا با  نقد و چالش و با بکارگیری خِرد جمعی به نتیجه لازم دست پیدا کنیم.
رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور افزود: موضوع مالچ ریگی باید در بازه زمانی دو ساله مورد پایش و ارزیابی قرار گیرد تا آثار مثبت و منفی آن معلوم شود.
وی ابراز امیدواری کرد تا برنامه افتتاح مالچ ریگی به عنوان یک کارگاه آموزشی با حضور دانشگاهیان، مراکز تحقیقاتی و روسای ادارات بیابان منابع طبیعی کشور در ماه آینده در سمنان برگزار شود.
در ادامه این دیدار مدیرکل منابع طبیعی استان سمنان که پروفسور کردوانی را در دیدار مهندس آقایی همراهی می کرد، در این‌باره گفت: در سال 97 حدود 50 هکتار از اراضی بیابانی را در منطقه گرمسار به صورت پایلوت در اختیار آقای کردوانی قرار داده‌ایم تا این اراضی که محل برداشت شن های روان و گرد و غبار بود با مالچ ماسه‌ای و ریگی تحت پوشش قرار گیرد.
علینقی حیدریان ارزیابی منابع طبیعی استان سمنان را نسبت به ایده پروفسور کردوانی و پاشیدن مالچ ریگی مثبت دانست و گفت: در یکی دو سال آینده اگر این روش نتیجه‌بخش باشد می‌تواند به عنوان یک روش کارآمد و قابل دسترس به دیگر استان‌های بیابانی تعمیم داده شود.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت