یکشنبه, ۱۸ خرداد ۱۳۹۹

صنعت طیور لهستان میزبان سمپوزیوم خوراک طیور اروپا

دام-و-طیور-ارگانیک

سمپوزیوم تغذیه طیور اروپا ٢٠١٩ تبدیل به یکی از مهمترین و جذاب ترین کنفرانس های فنی در زمینه تولید مرغ شده است که امسال در کشور لهستان، که به عنوان بزرگترین تولید کننده طیور در اروپا نیز مشهور شده است در حال برگزاري است.

در مراسم افتتاحیه این سمپوزیوم بیش از ١٨٠٠ نفر از ٧٦ کشور جهان، در شهر گدانسك لهستان حضور یافتند. پروفسور آندرزیک روتکوفسکی رئیس انجمن علمی طیور لهستان یکی از سخنرانان اصلی مراسم بود. وی اعلام کرد که صنعت طیور لهستان طی دو دهه گذشته به طور متوسط رشد ٣ درصدی داشته است.

تولید مرغ در لهستان

در حال حاضر ٨٩٪‏ تولید مرغ در لهستان مربوط به مرغ گوشتی می باشد و تنها ٥٪‏ تولید مربوط به مرغ تخم گذار می شود. گونه های دیگری نیز در این کشور تولید می شود که مهمترین آنها اردک (٥٢٠٠٠ تن) و بوقلمون (١٨٩٠٠٠ تن) می باشد. همچنین تعداد ٩/٤٠٧ میلیارد عدد تخم مرغ تولید گردید که از این مقدار ٥٠٪‏ آن صادر گردید. سرانه مصرف مرغ در لهستان ٢٨/٤ کیلوگرم می باشد.

لهستان از سال ٢٠١٤ بعنوان بزرگترین تولید کننده مرغ اروپا- با تولید ١٦/٨٪‏ از سهم توليد مرغ اتحادیه اروپا- شناخته می شود. در سال گذشته کمی بیش از ٢ میلیون تن مرغ در این کشور تولید شد که ٥٠٪‏ آن (١/٠٥ میلیون تن) توسط مرغداران صادر گردید.

از جمله دلایل رشد تولید مرغ لهستان می توان به این نکته اشاره کرد که میانگین هزینه تمام شده در هر لاشه ٦٥٪‏ میانگین هزینه ها در اروپا می باشد، و از کشورهای آلمان، سوئد، فرانسه و کشورهای دیگر نیز بسیار پایین تر می باشد!

خطرات پیش روی صنعت طیور لهستان

تولید مرغ لهستان تحت تاثیر چهار خطر اصلی، شامل: دسترسی به مواد اولیه، افکار عمومی، آنفلوانزای مرغی و برگزيت قرار دارد.

روتکوفسکی گفت که افکار عمومی لهستان نیز مانند مردم سایر نقاط جهان، دارای تعصب عمیق منسبت به مفهوم رفاه دام و یا استفاده از پروتئین هاي حیوانی در خوراک می باشد.

در مورد مواد اولیه، با توجه به شرایط جنگ تجاری فعلی، اروپا به عنوان وارد کننده بزرگ سویا، نیاز به جایگزین های دیگری دارد. از طرف دیگر با یک مانع عمده دیگر، یعنی ممنوعیت استفاده از محصولات تراریخته مانند سویای تراریخته در خوراک دام مواجه می باشد.

همچنین حضور غازهای وحشی خطری پنهان برای گسترش ویروس آنفلوانزای مرغی می باشد که تولیدکنندگان مرغ لهستان نسبت به این موضوع آگاهی دارند.

در نهایت، موضوع برگزیت " Brexit" است که می تواند برای صنعت مرغ لهستان بسیار مضر باشد چرا که مقدار زیادی مرغ به انگلستان صادر می شود. "تصور کنید که شما تنها ٥٪‏ تولید بیش از نیاز داشته باشید که آن را صادر می کنید، توقف صادرات همین مقدار جزیی، باعث ایجاد بحران می شود. حال در نظر بگیرید که ٥٠٪‏ از تولید خود را صادر می کنید، ببینید توقف این مقدار صادرات، چه خطر جدی ای می تواند در برداشته باشد."

برگرفته از سایت انجمن صنایع خوراک دام و طیور و آبزیان ایران

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت