چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

خبرهای مخدوش از اراضی خداآفرین !

senterput

یک مثال قدیمی می گوید: فلانی خواست ابرویش را درست کند چشمش را کور کرد ؛ بعضی از اخبار منتشرشده از سوی خبرنگاران اعزامی از تهران درمورد تجهیز اراضی پایاپ سد خدا آفرین به سامانه های نوین آبیاری از جمله "سنتر پیوت" به حدی غیرتخصصی و با آمار مخدوش و نادرست بود که مورد اعتراض و مضحکه کارشناسان خودی و غیرخودی قرارگرفت و در شبکه های اجتماعی و مجازی انعکاس خوبی نداشت .

اخبار نادقیق و غیرتخصصی حاصل از این سفر اصل بحث را تحت شعاع قرارداد و نه تنها موجب نشد توجه تصمیم گیرندگان اقتصادی در دولت یا فراتر از دولت برای مجبورکردن وزارت نیرو به تخصیص آب موردنیاز این پروژه را در موقعیت دفاعی ، پاسخگویی یا اقدام دهد بلکه دستمایه تمسخر آنان نیز قرارگرفت.

غالبا" نگاه سطحی و غیرحرفه ای سازماندهی چنین برنامه هایی که عمق تخصصی دارند به این صورت است که این یا آن پروژه از نظر تامین اعتبار به ویژه از محل صندوق ارزی توسعه ملی یا مثلا" مجبورکردن یک بخش دیگر دولت به تمکین از وظیفه اش یا همکاری و هماهنگی بیشتر با مشکل مواجه می شود و مشاوران به خیال خود توصیه می کنند موضوع را رسانه ای کنیم تا هم بودجه موردنیاز تامین اعتبار شود و هم فلان یا بهمان وزارتخانه عقب نشینی کند.

پروژه خداآفرین هم مدتها بود که از نظر بودجه و اعتبار ارز تخصیصی در قالب طرح 550هزار هکتاری و از محل صندوق توسعه ملی با مشکل مواجه بود به عبارتی پولهای قبلی خرج شده بود و به اعتبار جدید نیاز داشت ؛ همچنین وزارت نیرو آب موردنیاز 19 هزار هکتار اراضی تجهیز شده به سامانه های نوین آبیاری از جمله سامانه های "سنتر پیوت" را با دلایل تخصصی خودش تامین نمی کرد و به مثابه چراغ بی فروغی که فتیله دارد و نفت ندارد معطل مانده بود ؛ پس مشاوران دولتی راه حل را در اعزام گروهی از خبرنگاران رسانه های عمومی غالبا" سیاسی برای انعکاس این نارسایی ها و حل فوری و فوتی این دو مشکل دیدند ، اما آنچه که انعکاس یافت آنقدر مختصر و مخدوش و غیرمستدل و در حد یک خبر ساده بود که گمان نمی رود افکار عمومی تصمیم گیر و بالادست را متقاعد کند که از یک سو وزیر نیرو را ملزم به تامین آب موردنیاز کنند و از سوی دیگر مجددا" سر کیسه صندوق ارزی توسعه ملی را شل کنند .

از نظر یک کار خبری بهتر آن بود که روابط عمومی همراه یا غیرهمراه پیش از این سفر یک متن متقن ، مستدل ، با آمار و اطلاعات دقیق و درست تهیه و در اختیار خبرنگارانی که غالبا" به عنوان همکاران تخصصی در بخش به شمار نمی روند می گذاشت تا این اشتباهات در میان نباشد؛ از این گذشته برای متقاعد کردن جامعه مخاطب به تخصیص اعتبار یا آب مورد نیاز که غالبا" در سطوح بالا هستند باید اول گزارشی جامع و مانع از اجرای پروژه و پولهایی که خرج شده ، براساس استدلال کارشناسی که درست عمل شده و حیف و میلی در میان نبوده ، همچنین توجیه اقتصادی و ملی بودن طرح به عنوان بستر تصمیم گیری ، به تدریج آنهم نه در خبرگزاریها بلکه مجلات تخصصی مرتبط انتشار می یافت که متقاعدکننده باشد ؛ تا این پرسش پیش نیاید که مراتعی که از بین می روند ارزش این پروژه را دارد یا خیر؟ و دهها سوال خاص دیگر همچون اینکه واکنش عشایر و بومی های دشت مغان که دو قرن است در این منطقه به چرای دام مشغولند چه خواهدبود! و دهها بحث ساختاری که باید همگام با پیشرفت پروژه فرهنگ سازی می شد .

حال اگر بدون مقدمات و تمهیدات لازم در جهت اطلاع رسانی و فرهنگ سازی یک مقام مسئول بیاید و بگوید 90 درصد پروژه بستگی به این دارد که وزیر نیرو آب بدهد یا ندهد ! با انعکاس این خبر آن هم مخدوش اتفاق خاصی نمی افتد!

در یکی از خبرها آمده است:

اشتغالزایی برای ۱۲ هزار نفر با اجرای طرح شبکه‌ آبیاری زهکشی خداآفرین/ اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایران

اشتغالزایی برای 12 هزار نفر با اجرای طرح شبکه‌ آبیاری زهکشی خداآفرین/ اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایران

گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی امروز در جمع خبرنگاران اعزامی از تهران به استان اردبیل در ارتباط با وضعیت اجرای پروژه 42 هزار هکتاری پایاب سد خداآفرین اظهار کرد: این پروژه پیشرفت 90 درصدی داشته است و در صورتی که وزارت نیرو همکاری داشته باشد و آب مورد نیاز این اراضی را تامین کند، تا پایان شهریورماه این اراضی زیر کشت می‌رود.وی افزود: هم اکنون 5500 هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین به زیر کشت رفته و وزارت نیرو آب این بخش را تامین کرده است.اکبری تصریح کرد: دلیل عدم آب‌رسانی وزارت نیرو به این طرح مشکلات اعتباری آن اعلام شده و در صورتی که منابع مالی آن تامین شود سایر اراضی که لوله‌کشی در آن انجام شده به زیر کشت می‌رود.

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کل اعتبار پیش‌بینی شده برای این پروژه ملی یک میلیارد و 470 میلیون تومان برآورد شده که از این رقم تا به امروز یک میلیارد و 126 میلیون آن تخصیص یافته و بالغ بر 106 میلیارد تومان آن نیز پرداخت شده است

وی خاطر نشان کرد: برای اجرای این طرح حدود 623 کیلومتر جاده بین مزارع نیز ایجاد شده و 11 هزار کیلومتر کانال‌کشی و لوله‌گذاری، 232 هزار قطعه انواع شیرآلات و بیش از 12 میلیون انواع اتصالات مورد استفاده قرار گرفته استاکبری تاکید کرد: با اجرای این پروژه برای حدود 1500 نفر به طور مستقیم اشتغالزایی ایجاد شده که حدود 90 درصد این افراد بومی هستند؛ همچنین تا 150 دستگاه انواع ماشین‌الات سبک و سنگین نیز در این پروژه به کار گرفته شده است.

اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایران

معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این پروژه بالغ بر 19 هزار هکتار از اراضی مجهز به سامانه سنتر پیوت هستند و با 1350 دستگاه این پروژه بزرگترین سامانه آبیاری از این دست در جهان به حساب می‌آید.وی بیان کرد: طرح انتقال آب در شبکه‌های آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین از طرح‌های مهم ملی به حساب می‌آید که منابع آن توسط رودخانه ارس و سد مخزنی خداآفرین تامین می‌شود.

و در خبر دیگر آمده است:

اشتغالزایی برای 12 هزار نفر با اجرای طرح شبکه‌ آبیاری زهکشی خداآفرین/ اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایرانکشاورزی

senterpp

 

فصل اقتصاد - معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: با اجرای طرح آبیاری زهکشی خداآفرین در استان اردبیل برای بیش از 12 هزار نفر به صورت مستقیم اشتغالزایی پایدار در بخش کشاورزی ایجاد می‌شود.
به گزارش فصل اقتصاد، علی مراد اکبری معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی امروز در جمع خبرنگاران اعزامی از تهران به استان اردبیل در ارتباط با وضعیت اجرای پروژه 42 هزار هکتاری پایاب سد خداآفرین اظهار کرد: این پروژه پیشرفت 90 درصدی داشته است و در صورتی که وزارت نیرو همکاری داشته باشد و آب مورد نیاز این اراضی را تامین کند، تا پایان شهریورماه این اراضی زیر کشت می‌رود.
وی افزود: هم اکنون 5500 هکتار از اراضی پایاب سد خداآفرین به زیر کشت رفته و وزارت نیرو آب این بخش را تامین کرده است.
اکبری تصریح کرد: دلیل عدم آب‌رسانی وزارت نیرو به این طرح مشکلات اعتباری آن اعلام شده و در صورتی که منابع مالی آن تامین شود سایر اراضی که لوله‌کشی در آن انجام شده به زیر کشت می‌رود.
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی ادامه داد: کل اعتبار پیش‌بینی شده برای این پروژه ملی یک میلیارد و 470 میلیون تومان برآورد شده که از این رقم تا به امروز یک میلیارد و 126 میلیون آن تخصیص یافته و بالغ بر 106 میلیارد تومان آن نیز پرداخت شده است.
وی خاطر نشان کرد: برای اجرای این طرح حدود 623 کیلومتر جاده بین مزارع نیز ایجاد شده و 11 هزار کیلومتر کانال‌کشی و لوله‌گذاری، 232 هزار قطعه انواع شیرآلات و بیش از 12 میلیون انواع اتصالات مورد استفاده قرار گرفته است.اکبری تاکید کرد: با اجرای این پروژه برای حدود 1500 نفر به طور مستقیم اشتغالزایی ایجاد شده که حدود 90 درصد این افراد بومی هستند؛ همچنین تا 150 دستگاه انواع ماشین‌الات سبک و سنگین نیز در این پروژه به کار گرفته شده است.
اجرای بزرگترین سنترپیوت جهان در ایران 
معاون آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی گفت: در این پروژه بالغ بر 19 هزار هکتار از اراضی مجهز به سامانه سنتر پیوت هستند و با 13500 دستگاه این پروژه بزرگترین سامانه آبیاری از این دست در جهان به حساب می‌آید.
وی بیان کرد: طرح انتقال آب در شبکه‌های آبیاری و زهکشی پایاب سد خداآفرین از طرح‌های مهم ملی به حساب می‌آید که منابع آن توسط رودخانه ارس و سد مخزنی خداآفرین تامین می‌شود.

 یک خواننده عادی از این خبر چه برداشتی خواهد داشت ؟ چگونه 19 هزار هکتار با 1350 "سنتر پیوت" یا 13500 تا تجهیز می شود؟ از منظر کسانی که مترصد فرصت هستند تا کشاورزی و مسئولانش را زیر سوال ببرند جای تامل هم دارد.تاسف بارتر اینکه برای انعکاس خبر بزرگترین پروژه "سنتر پیوت جهان " در خبرگزاریهای غیرتخصصی عکس جویبار  معمولی آب یا شیوه قطره ای ساده آورده شده است.

به واقع بسیاری از افراد حتی در سطوح میانی و بالادست که از اجرای پروژه بزرگترین سنتر پیوت جهان خبر ندارند با خود می گویند آیا این جوی آب یا این چند شلنگ احتیاجی هم به بودجه ارزی دارد؟ چه کسانی در این مسئله پاسخگو هستند ، طبعا" این خبرها برای سردبیران خبرگزاریهای سیاسی که درگیر مسائل عمده کشور همانند تحریم ها ، اینستکس ، جی 20 و صدها مورد دیگر هستند ، تصحیح اخباری از این دست جزو محالات است! این است که حاصل کار، نقض غرض سازمان دهندگان این جریان می شود.

کشاورزی آینده جهان (اخبار سبز ایران)

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت