چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

در تعامل جهاد کشاورزی با نظام مهندسی ابتدا باید به فهم مشترک برسیم

8fc7fe0507de6481e10018e44cb55e49به گزارش کشاورزی آینده جهان (کاج) مهندس عباس کشاورز در جمع اعضای شورای مرکزی و رؤسای سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها با اشاره نقش سازمان نظام کشاورزی در پیشبرد اهداف بخش کشاورزی، گفت: سازمان نظام مهندسی باید محور بوده و راه را برای شرکت ها، فعالان و علاقمندان به فعالیت های کشاورزی هموار کند.

وی گفت: جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران ، وظیفه همه فعالان بخش کشاورزی را بسیار سنگین کرده است. مهندس کشاورز افزود: در تعامل وزارت جهاد کشاورزی با سازمان نظام مهندسی ابتدا باید به فهم مشترک برسیم تا کارهای پیشرو در چارچوب آن و توافق های پس از آن به نحو احسن دنبال شود.

وی اظهار داشت: ایران در 7 محصول مهم (جو، برنج، شکر، حبوبات، پنبه، ذرت، دانه های روغنی) وابستگی وارداتی دارد، برای همه این محصولات از سال 93 به بعد برنامه تدوین شده و برای همه این برنامه ها پشتوانه پیوست تهیه کرده ایم و برای بعضی از این محصولات وابستگی واردات ما به شدت کاهش یافته، مانند رشد 93 درصدی تولید حبوبات مصرفی کشور یا رسیدن به مرز خودکفایی تولید شکر.

وی گفت: مصرف سیب زمینی نیز در سبد غذایی مصرف، هم ردیف برنج قرار دارد. در حال حاضر کمبودی در کشور وجود ندارد ولی باید مراقب بود تا وابستگی ایجاد نشود. کشاورز ادامه داد: در امنیت غذایی در مرز 81 % قرار داریم که رسیدن به این عدد آرزوی خیلی از کشور ها محسوب می شود و انتظار داریم تا پایان سال 99 به رشد 84 % برسیم.

وی تصریح کرد: سازمان نظام مهندسی باید برای 9 محصول مهم کشور که امنیت غذایی به آنها وابسته است برنامه داشته باشد و افزایش بهره وری آنها را جزء وظایف خود بداند.

وی اظهار داشت: پایداری تولید و غذای کشور از طریق دو راه میسر است اول توجه به یافته های علمی سازمان تحقیقات و دوم ارائه خدمات فنی از سوی سازمان نظام مهندسی کشاورزی.

وی تأکید کرد: باید به خاک و آب توجه ویژه شود. بهره وری آب آبیاری حداقل 30 تا 35 % راندمان را بالا می برد، استفاده از بذور مناسب کم آب بر، کشت نشائی، آرایش کشت، به زراعی مناسب، جابجایی ارقام در فصل کشت، استفاده از تکنولوِژی های جدید دیم کاری و ... در افزایش عملکرد بسیار اثر گذار هستند.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی گفت: بهره وری کلید آینده کشاورزی است و باید مواظب منابع آب، خاک، مرتع، جنگل، منابع ژنتیکی باشیم و درآمد کم باعث ناپایداری اقتصادی و جابجایی های سکونت گاهی ناشی از کاهش درآمدها باعث ناپایداری اجتماعی می شود.

وی اظهار داشت: تولیدات کشاورزی باید تقاضا محور و بازار محور شوند و مناطق کشت باید با اقلیم مناطق همگراه باشند و به خاطر محدودیت های شدید منابع پایه برنامه های الگوی کشت را نهایی کردیم که در آینده نزدیک ابلاغ خواهد شد.

کشاورز اذعان داشت: الگوی کشت می گوید در زمین باز یا گلخانه مناطق استانها چه میزان، با چه ظرفیتی، به چه مساحتی، چه نوع محصولی کشت شود. وی گفت: الگوی کشت یک نقشه چند لایه است که نقشه های آن همه جنبه های خاک، آب، اقلیم و هر آنچه که به تولید مربوط است را در بر می گیرد.

سرپرست وزارت جهادکشاورزی اظهار داشت: سازمان نظام مهندسی کشاورزی باید استعداد های مختلف را بکار گیرد، محققان و بازنشستگان اهل فن باید بعنوان مشاور کنار سازمان باشند. وی گفت: دقت در تدوین واجرای برنامه ها، استفاده از علوم و فن آوری را تقویت می کند و این کار سازمان نظام مهندسی است و سازمان نظام مهندسی باید فرآیند نگر باشد نه مقطعی نگر.

وی در پایان گفت: امیدواریم که تعامل وزارت جهاد کشاورزی با سازمان نظام مهندسی کشاورزی و بخش خصوصی بسیار چشمگیر شود. بحث های زیادی هست که انشا الله در جلسات مشترک در سطح کشور و حتی استانی با هم دنبال خواهیم کرد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت