شنبه, ۲۵ خرداد ۱۳۹۸

دکتر کلانتری باید خانه نشین شود!

حجتی می تواند وزیر دوران بحران ناشی از تحریم ها باشد

 

eskandarii

 

سازمان یافتن و جدی گرفتن کشت فراسرزمینی به صورت متمرکز و با مدیریت دولت، همچنین کاشت گیاهان شور دوست در سواحل دریا با بازدهی 50 تن در هکتار برای تامین علوفه در شرایط بحران ناشی از تحریم ها، احداث 45 هزار هکتار گلخانه با 7 میلیارد صرفه جوئی در آب و علاوه برآن دستیابی به 25 تا30 درصد افزایش تولید در صیفی و سبزی، انتقاد شدید به سخنان اخیر دکتر کلانتری در مورد توقف کشاورزی و اینکه مردم مقصر کم آبی هستند، تاکید بر توانایی مهندس حجتی به عنوان وزیر دوران بحران که می تواند بهترین گزینه باشد اگر بگذارند کارهایش را انجام دهد، تعیین سیاست های کلان کشاورزی توسط دکتر کلانتری در هیات دولت، گرانی گوشت قرمز به دلیل عدم نظارت بر میزان ارز دریافتی، چگونگی واردات و عرضه آن به بازار، بحث کمبود آب و تاکید بر نبودن مدیریت استحصال و تخصیص آب کشاورزی، تولید 150 هزار تن گوشت قرمز با استفاه از نژادهای پر بازده دام های سبک و سنگین دو منظوره شیری و گوشتی در داخل کشور، مسئله دار بودن واردات روغن های خام و نامشخص بودن این موضوع که روغن استحصال شده، از دانه های تراریخته است یا خیر، تزریق و ترویج ناامیدی توسط صدا و سیما در موضوعات مختلف از جمله کمبود آب بدون گفتگو با کسانی که می توانند راه حل ارائه دهند، رها کردن لایحه الگوی کشت که در مرداد 88 قرار بود از طریق دولت به مجلس ارائه شود و تبدیل آن به یک قانون برای اجرا و موضوعات دیگر از جمله سرفصل های مهمی بودند که مهندس اسکندری وزیر پیشین کشاورزی در دولت نهم و مدیر عامل سازمان اقتصادی کوثر درحاشیه گرامی داشت روز خبرنگار بیان کرد.

مهندس اسکندری ضمن تجلیل از فعالیت خبرنگاران که در راه آگاهی بخشی و ارتقاء دانش عمومی گام برمی دارند به آنان تبریک گفت و از زحمات صادقانه وحرفه ای خبرنگاران که در مسیر شفاف سازی و روشنگری در جامعه ایفای نقش می کنند قدردانی کرد.

وی در ادامه بحث خود ضمن معرفی عملکرد سال 1396 سازمان اقتصادی کوثر به موضوعات مهم کشاورزی در شرایط تحریم ها اشاره کرد و گفت اگر این باور ایجاد شود که می توانیم با خلاقیت،نوآوری و تحقیق، به عرصه های نوینی از تولید روی آوریم حداقل در عرصه کشاورزی به ویژه آب حتی در شرایط خشکسالی جای نگرانی جدی نیست.

گسترش کشت گیاهان شوردوست در سواحل دریاها

مهندس اسکندری آنگاه به تحقیق انجام شده در مورد پرورش گیاهان علوفه ای در آب های لب شور حاشیه خلیج فارس و دریای خزر اشاره کرد و گفت: بر اساس تحقیق انجام شده، از هر هکتار می توانیم حداقل 50 تن گیاه قابل تبدیل به علوفه تولید کنیم. ایشان به موضوع پیگیری جدی سازمان یافته و متمرکز کشت فراسرزمینی در سطحی حدود 2 میلیون هکتار در کشورهای شمالی با برنامه دولتی و حمایت های دیپلماتیک اشاره کرد و گفت: این اقدام می تواند جایگزین بخشی از 6 میلیون تن ذرت و 3 میلیون تن کنجاله وارداتی در شرایط تحریم ها و دشواری انتقال ارز به کشورهایی چون برزیل باشد.

کشت فراسرزمینی به حال خود رها شده است

مهندس اسکندری با انتقاد از بی برنامگی در عرصه کشت فراسرزمینی گفت: آنچه که هم اکنون بدون برنامه در حال انجام است کارآمدی لازم را ندارد و به نتیجه مطلوب نمی رسد. کشت فراسرزمینی باید متمرکز، سازمان یافته و با مدیریت دولت پیگیری و اجراشود.

انتقاد به دیدگاه های معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست

مهندس اسکندری با اشاره به سخنان دکتر کلانتری معاون رئیس جمهور و ریاست سازمان حفاظت محیط زیست گفت: آنچه ایشان می گویند کشاورزی و سایر فعالیت ها باید متوقف شود راهکار شرایط کنونی نیست، این که ما مسئولان کشور بوده ایم و آب را مدیریت نکرده ایم و مقصر اصلی وضع به وجود آمده شده ایم، حالا تقصیر را گردن مردم بیاندازیم، به مثابه این است که بخواهیم تمامی عملکرد خودمان در گذشته را فراموش کنیم.

مهندس اسکندری گفت: چه کسانی مبشر ساخت و ساز سدها که الان تبدیل به تشتک های تبخیر شده اند بوده اند که الان سدها را غیر مفید و زیان آور ارزیابی می کنند؟

مهندس اسکندری گفت: بالاخره ایشان 13 سال وزیر کشاورزی بوده اند و باید پاسخگو باشند، نمی شود الان با «تئوری نکاشت و نکارید» و مرثیه خواندن برای آب و بحران آن از خود سلب مسئولیت کرد. باید راهکارهای عملی و اجرائی ارائه دهیم .

مهندس اسکندری با اشاره به راهکارهای مقابله با بحران حاصل از تحریم در عرصه کشاورزی گفت: به تولیدکنندگان گوشت مرغ و تخم مرغ نوید می دهیم که اجداد زربال برای جوجه یک روزه گوشتی و مرغک برای تولید تخم مرغ بدون کوچکترین نیازی به خارج با تدبیر فنی و پرورشی اتخاذ شده حداقل تا دو سال آینده توان تامین 100 درصد نیاز مرغداران را دارند و جای نگرانی نیست، این دو شرکت تدابیر را قبل از تحریم های کنونی اتخاذ کرده بودند.

ایشان برای ایجاد اطمینان در میان تولیدکنندگان، به عوارض آنفولانزا در میان واحدهای تخم گذار در سال گذشته که منجر به امحاء بالغ بر 28 میلیون قطعه مرغ تخم گذار گردید اشاره کرد و گفت: پس از یک دوره کوتاه واردات تخم مرغ به میزان کم، تدابیری اتخاذ شد که کمبود تولید در داخل برطرف گردید. این تدبیر در عرصه تولید و توسط شرکت مرغک اتخاذ شد، کمتر مسئولی هم به این موضوع به طور جدی اشاره کرد که ضایعات ناشی از بیماری آنفولانزا چگونه جبران شد.

بخشی از گرانی گوشت قرمز ناشی از عدم مدیریت و نظارت بر واردات است

مهندس اسکندری در فراز دیگری از سخنان خود گفت: دولت برای واردات گوشت قرمز، ارز رسمی با نرخ 4200 تومان فعلی و 3800 تومان مبادله ای قبلی اختصاص داده است، اما نظارت و مدیریتی از مبدا ورود به گمرک و انتقال به سردخانه یا بازار به طور همه جانبه وجود ندارد، حال آنکه براساس خرید به قیمت 4200 تومان، نباید گوشت قرمز گران تر از حد متعارف به دست مردم برسد، بخشی از این گرانی ناشی از عدم مدیریت است.

ایجاد 45 هزار هکتار گلخانه و 7 میلیارد متر مکعب صرفه جوئی در آب

مهندس اسکندری به موضوع «بحران مدیریت آب» به جای بحران آب اشاره کرد و گفت: بارها گفته ام و باز هم تاکید می کند ما کمبود آب داریم، خشکسالی داریم اما بحران آب نداریم، ما بحران در مدیریت آب داریم، یعنی یک سیاست واحد و هماهنگ بر استحصال و تخصیص منابع آب در کشور وجود ندارد.

ایشان به عنوان مصداق یادآور شد: اگر ما 45 هزار هکتار گلخانه احداث کنیم می توانیم 7 میلیارد متر مکعب آب، برابر با گنجایش 14 سد همانند و هم اندازه سد کرج صرفه جوئی آب داشته باشیم که علاوه برآن در عرصه محصولات صیفی و سبزی 25 تا 30 درصد افزایش تولید خواهیم داشت .

الگوی کشت را در مجلس تصویب کنید

مهندس اسکندری می گوید: در مرداد ماه 1388، درست یک ماه قبل از آنکه از دولت نهم خارج شوم، لایحه الگوی کشت را به صورت جامع و مانع و با نظر کارشناسان با تجربه تهیه و قرار شد برای تصویب در مجلس ارائه شود که هنوز در هیات دولت موجود است.

وی تاکید کرد: الگوی کشت باید به صورت یک قانون تصویب و فرهنگ سازی شود تا به مرحله اجرا برسد. آنان که به طور مداوم از کمبود آب سخن می گویند و کشاورزی را در تهدید خشکسالی و تعطیلی می بینند بهتر آن است پیگیری کنند تا هر چه زودتر قانون الگوی کشت به تصویب مجلس برسد.

واردات دام های سنگین و سبک پربازده برای تولید 150 هزار تن گوشت قرمز

مهندس اسکندری گفت: طی سال گذشته تلاش کردیم که تعدادی قابل توجه دام سبک پربازده مولد برای افزایش تولید شیر و گوشت قرمز به کشور وارد کنیم که خوشبختانه این دام های سبک پربازده از نژادهای سرشناس دنیا به زودی روانه سایت های تولید و تکثیر در دینور کرمانشاه، کیاسر گیلان و سایت در دست احداث اردبیل خواهد شد. راهبرد ما افزایش توان تولید داخل است که آماج های این راهبرد در کمتر از 5 سال محقق خواهد شد. همچنین اقدام به واردات یک محموله 1000 راسی دام سنگین از نژاد سیمنتال دو منظوره شیری گوشتی کرده ایم که به زودی و به رغم تمامی موانع و مشکلات وارد کشور خواهند شد.

مهندس اسکندری با طرح کلی واردات محصولات کشاورزی و در مواد واردات روغن خام گفت: اکثر روغن های خام وارداتی با اشکال مختلف از جمله نامشخص شدن فراوری و استحصال این نوع روغن ها از دانه هایی که ممکن است تراریخته باشند یا خیر مسئله دارند. وی با اشاره به آزمایشگاه مجهز شده در زیر مجموعه شرکت سرمایه گذاری کشاورزی کوثر که در سال 1379 فقط یک اتاق بود و اینک توانایی های بسیاری دارد گفت: این آزمایشگاه مجهز به ابزاری شده است که می تواند دانه های تراریخته در کشاورزی را مشخص کند. ایشان در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در عرصه گروه کشاورزی راهبرد تثبیت و ارتقا در کیفیت و قدرت بازاریابی و حضور در بازارهای داخل و منطقه و محدود کردن و ادغام را به جای گسترش و توسعه مدنظر قرار داده ایم.

وزیر دوران بحران و خانه نشین شدن دکتر کلانتری

مهندس اسکندری در فراز دیگری از سخنان خود در پاسخ این سوال که: «توانایی های لازم را در میان وزرای پیشین یا شخصیت های کنونی برای قبول مسئولیت در دوران بحران های ناشی از از تحریم ها را چه کسی می دانید که بتواند با خلاقیت، ابتکار عمل و سیاست و برنامه، ضریب امنیت غذایی را حفظ کند؟ آیا مهندس حجتی را واجد چنین شرایطی می دانید؟»، به صراحت گفت: مهندس محمود حجتی خود یک وزیر توانمند و مناسب برای بحرانی ترین شرایط است و سابقه جهادی ایشان از همه بیشتر است در صورتی که بگذارند کارش را انجام دهد.

مهندس اسکندری در پاسخ این سوال که «چه کسی نمی گذارد حجتی کارش را انجام دهد؟ منظورت چه کسانی است؟» باز هم به صراحت گفت: دکتر کلانتری معاون رئیس جمهوری که به واقع سیاست های دولت در کشاورزی را تعیین می کند، قبلا که معاون رئیس جمهور نبود در این تصمیم گیری ها نقش داشت، حال که این سمت را دارد و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست هم شده است به همه موضوعات از جمله تعطیل کردن کشاورزی می پردازد، چون هر تصمیم کشاورزی در کلان خود باید با تایید محیط زیست باشد، لذا دکتر کلانتری که خود را دانشمند و صاحب نظر در تمامی بخش های کشاورزی می داند جلوی اقدامات حجتی را می گیرد و به بخش های مختلف کشاورزی تعرض می کند.

مهندس اسکندری در ادامه سخنان خود با انتقاد از عملکرد دکتر کلانتری و دیدگاه های ایشان گفت: کسانی مانند دکتر کلانتری باید خانه نشین شوند زیرا تا وقتی که ایشان در راس تصمیم گیری های کشاورزی کشور است مشکلات تولید همچنان باقی خواهد ماند چون نگذاشته اند اهداف کشاورزی مملکت در طراز انقلاب اسلامی تحقق یابند.

در حاشیه این مراسم تجلیل از خبرنگاران، فیلمی 25 دقیقه ای در مورد توانایی های زیربخش های مختلف سازمان اقتصادی کوثر پخش شد و نموداری جامع از مجموعه عملکردها و ضرایب و درصد تحقق اهداف و برنامه ها یا تغییرات ساختاری و تشکیلاتی، اهداف توسعه ای، همچنین کارکرد استارت آپ (کسب و کار نو) روناک کوثر در میان خبرنگاران توزیع شد و مهندس اسکندری با اشاره به نشست مجمع عمومی سازمان اقتصادی کوثر در 97.5.15 به پیشرفت های این سازمان با آمار و ارقام اشاره کرد که در آینده به فرازهایی از آن خواهیم پرداخت.

در پایان ذکر این نکته لازم است که در این مصاحبه بخش اندکی از انتقادهای مهندس اسکندری در مورد سخنان و عملکرد دکتر کلانتری عینا" و بدون کم و کاست انعکاس داده شد و مهندس اسکندری خواستار مناظره درباره گفته های خود با دکتر کلانتری شد.

 

 

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت