سه شنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۸

موفقیت های سازمان دامپزشکی به رغم دشواری های تحریم

 

 65

آنچه در پی به صورت مشروح آمده است، مصاحبه مطبوعاتی دکتر رفیعی پور ریاست سازمان دامپزشکی کشور است. در این گفتگو دکتر رفیعی پور ضمن تحلیل چالش ها، همگان را به مداقه بیشتر در عملکرد حساس سازمان دامپزشکی کشور و تلاش های شبانه روزی برای حفظ و حراست، پیشگیری و در نهایت درمان انواع بیماری های مبتلابه دام و طیور فرا می خواند که در فحوای کلامش نوعی گلایه از دیده نشدن تمامی زوایای خدمات متخصصان برجسته و دامپزشکان در اقصا نقاط کشور قابل لمس است.

رفیعی پور نمی خواهد به تنگناها و محدودیت ها در شرایط تحریم به صراحت اشاره کند ولی برآنست درک مشترکی از شرایط فعلی کشور با سایر مسئولان و دست اندرکاران که از دور دستی بر آتش دارند ایجاد کند.

همچنین ایشان مشارکت و همکاری همه جانبه بهره برداران را طلب می کند تا فعالیت های تولیدی دام، طیور، آبزیان و زنبور عسل و خلاصه تمامی فعالیت ها با منشاء دامی تا مرحله واحدهای صنفی از تندپیچ های دشوار به سلامت عبور کند. دکتر رفیعی پور موضوع مقابله با ریشه های بیماری 60 ساله آنفلوآنزا و مهار آن که بیماری قرن می نامد را یک دستاورد بزرگ برای سازمان دامپزشکی برمی شمارد و بحث نهاده ها از ریزمغذی تا نهاده های وارداتی و راهکار نظارت بر سلامت و بهداشت آنها را به میان می آورد تا بگوید برای درک آنچه در حال انجام آن هستیم به رغم نارسایی ها برای کشف حقیقت بکوشید. رئیس سازمان دامپزشکی در فرازهای دیگری از سخنان خود نگران ضربه خوردن فرایند تولید است و از شرایط سخت تحریم ها و سوء استفاده هایی که توسط بعضی سودجویان با دریافت ارز ارزان قیمت دولتی صورت می گیرد به تلویح و اشاره سخن به میان می آورد، گویا رفیعی پور می خواهد سندی مکتوب و مطبوعاتی برای دولت دوازدهم به یادگار بگذارد که آیندگان بدانند حقایق و دشواری ها کدام و فضاهای جنجالی و خبرسازی های سیاسی چه بوده اند، به همین دلیل پس از مشورت با سردبیر و هیات تحریریه به رغم تنگناها و دشواری های وضعیت مطبوعات این تصمیم گرفتیم مشروح این گفتگو را فراتر از چند پاراگراف خبر زودگذر و سطحی، به عنوان نمونه ای از تلاش این سازمان تخصصی در «اخبار سبز ایران» درج کنیم تا حسب توانایی های دیجیتالی در دامنه وسیع اطلاع رسانی برا ی همگان قابل مراجعه باشد.

گفتنی است دکتر رفیعی پور تلاش کرد مناقشه تعطیلی تعدادی از کارخانجات را در چارچوب قوانین و مقررات و نارسایی های موجود وزارت صمت برای خبرنگاران تشریح کند و در پاسخ، خبر انتشار یافته مبنی بر واردات دی و مونو کلسیم فسفات با ارز رسمی را که در متن گفتگو اشاره شد توضیح دهد.

به عبارتی سازمان سعی دارد اسید فسفریک و خاک فسفات را جهت رفع مشکلات تولید داخل، از گروه 2 کالایی به گروه یک منتقل کند که موفق نشده است و هر چند تولید کنندگان داخلی برای رونق فعالیت خود از هر گونه حمایت سازمان دامپزشکی برخوردار هستند اما واردات زیان آور کلسیم فسفات به هیچ وجه مورد تایید سازمان نیست.

در مجموع این نشست بر آن است توضیح دهد بعضی از مسائل دامپزشکی از جمله واردات کلسیم فسفات با توجه به ارتباط آنها با قوانین و مقررات گمرگی نیاز به کنکاش بیشتر دارد تا حقیقت مطلب برای رسانه ها آشکار شود. گفتنی است مونو و دی کلسیم فسفات در سامانه قوانین جزء گروه کالایی یک به شمار آمده اند و ارز رسمی به آنان تعلق گرفته در حالیکه اسید فسفریک و خاک فسفات به عنوان ماده اولیه تولید کلسیم فسفات در داخل، در گروه 2 کالایی قرار دارند و این موضوع موجب زیان تولید کنندگان داخلی کلسیم فسفات و بروز مشکلاتی برای آنان شده که خبرهای بسیاری در مورد آن انعکاس یافته و این شائبه به وجود آمده است که سازمان دامپزشکی حامی واردات است حال آنکه دکتر رضاییان زاده معاون تشخیص و درمان در این نشست اعلام می دارد که طی مکاتبات بسیار تلاش کرده اند این اشکال برطرف شود و با امضای معاونت توسعه بازرگانی و صنایع کشاورزی موضوع را به طور کامل برای وزارت صمت توضیح و تشریح کرده اما پاسخی نگرفته و خاک فسفات که ماده اولیه تولید است از طرف وزارت صمت از گروه 2 کالایی به گروه 1 منتقل نشده است. بدیهی است اگر این اتفاق رخ دهد، تولیدکنندگان داخل علاوه بر توان رقابت با کالای وارداتی قادر به صادرات محصولات البته با استانداردهای بالا که میزان فلوئور آن در حد مجاز است خواهند شد.

در نهایت شاید درج این گزارش مشروح تخصصی فراتر از اخبار روزمره بخشی از تلاش سازمان را برای تصمیم گیرندگان و تصمیم سازان بیشتر آشکار سازد.

سردبیر

 

دکتر رفیعی پور در ابتدای نشست خبری بحث خود را چنین آغاز کرد: عوامل دیگری در مشکلات صنعت دخیل هستند که همه را نادیده گرفته و به گردن سازمان دامپزشکی می اندازند. مسئولیت سازمان دامپزشکی این است که در حوزه های مختلف برای خیلی از وزارتخانه ها خط مقدم خدمت به آن وزارتخانه است، خط مقدم خدمت به معاونت های دیگر وزارت جهاد کشاورزی هستیم، حوزه بهداشت دام و کنترل بیماری ها. ما پشتیبان تولید هستیم، دام، طیور، زنبور عسل، آبزیان، صنایع بالا دستی، پایین دستی، صادرات و واردات.

ما داریم پشتیبانی می کنیم، اما این همه پشتیبانی و خدمت ممکن است با اشاره به مثلا یک بیماری که چندین عامل در بروز آن دخیل هستند زیر سوال برود. یک بیماری بروز می کند، تولید کننده دام یا طیورش را بیمه نمی کند، تولیدش خسارت سنگین می بیند و از چشم سازمان دامپزشکی می بیند در حالی که اگر بیمه می کرد حداقل 50 درصد از مشکلاتی را که مرتبط با حوزه می داند از ذهنش خارج می شد چون بیمه کمکش می کرد.

با اینکه سازمان دامپزشکی اصلا مسئولیت تغذیه دام را ندارد، دیگر دستگاه ها و معاونت ها مسئولیت دارند، جیره ممکن است با کیفیت، بی کیفیت، کم، زیاد، به موقع، بد موقع و ... تهیه شود، یا واکسیناسیون که در حوزه مسئولیت ماست، ما برنامه واکسیناسیون را به واحدها ارائه می دهیم که اجرا کنند، اما گاه به دلیل هزینه بالا، واکسن ایرانی، واکسن خارجی و ... بهانه ای برایش می آورند که واکسن را نمی زنند و این عدم واکسیناسیون باعث مشکلاتی می شود، بعد موضوع را یک مرتبه شیفت می دهند به سمت اینکه فلان بیماری باعث این مشکل شد!

واکسیناسیون، تغذیه، بیمه ،مدیریت مجموعه، زیرساخت،... اینها همه می توانند عوامل دخیل در بروز خسارت واحدها باشند.

دکتر رفیعی پور در ادامه گفت: آنفلوانزای فوق حاد پرندگان N5H8 که من نام آن را بیماری قرن گذاشته ام، وارد کشور شد، اما به لطف الهی، تلاش سازمان دامپزشکی و همه دستگاه های عضو و کمک شما عزیزان، آنفلوآنزایی که طغیان آن طی یک قرن گذشته سابقه نداشت را توانستیم کنترل کنیم، حالا یک بیماری که 60 سال است داریم با آن دست و پنجه نرم می کنیم را نمی توانیم کنترل کنیم؟ قطعا می توانیم، 58 سال است یک نوع بیماری درحوزه دام کشورمان صنعت طیور را آزار می دهد، دو سال است که ما آمده ایم برنامه هایی برایش تدوین کرده ایم. بیماری های استراتژیک قرن را هم می شود کنترل کرد و موفق بود. برای اینکه واقعیت ها گفته شود همین مباحث را همکارم دکتر ماکنعلی معاون بهداشتی به صورت علمی، تحقیقی، تخصصی و آماری خواهد گفت.

یک موضوع دیگر به اسم نهاده دامی داریم که حال می تواند خوراک دام باشد یا واکسن، دارو، ریزمغذی و ...، همچنین می تواند وارداتی باشد یا تولید داخل. ببینید ارکان زنجیره این نهاده چقدر در کیفیت آن تا انتها که تولید کننده است تاثیر دارد؟

دامپزشکی سیبل نشود، کشف حقیقت کنید، یک نهاده وارد می شود، تاکنون چند بار گزارشی از وضعیت نگهداری نهاده ها - اعم از سردخانه ای، فریزری، معمولی، ... در انبار گمرکات، انبار های شرکت های متولی وارد کننده، صادر کننده، یا خود تولیدکنندگان- تهیه و دیده شده؟ صحبت های علمی، فنی و تخصصی من و همکاران را در سازمان دامپزشکی بشنوید بعد بروید سراغ گمرک، پشتیبانی، معاونت امور دام، بنادر انبارهای مختلف و حتی انبار خود مرغداران و در نهایت بر اساس یک ارزیابی کمی و کیفی به این نتیجه برسید که الان تولید ما از چه قسمت هایی ممکن است ضربه بخورد؟

در کنار این عوامل، تحریم هم قطعا شرایط را سخت تر می کند و سوء استفاده ها بیشتر می شود.

ناوگان حمل و نقل عامل دیگری است. در صنعت طیور واحدهایی داریم مانند اجداد، مادر، تخم گذار و های تک. ورود و خروج به این واحدها مثل منطقه نظامی است، طبعا متولی که وارد مرغداری گوشتی می شود بی خطر نخواهد بود.

من به واقع اعتقاد دارم عین جمله مقام معظم رهبری گفتند در این شرایط سخت من از دستگاه ها انتظار دارم مقررات و ضوابط دست و پا گیرشان را اصلاح کنند تا تولید در یک شرایط خاص تحریم بتواند به روال خودش ادامه بدهد. در بعضی دستگاه ها صدور بعضی مجوزها بیش از یک دهه طول می کشد، آخر تولیدکننده ای که می خواهد شروع کند با چه دل و جرات و رضایتمندی می تواند وارد عرصه شود؟

یعنی این همه اتحادیه دامداران، مرغداران، زنبورداران، آبزی پروران، کشتارگاه ها و کارخانجات خوراک دام و طیور، اتحادیه کارخانجات دارو و مواد بیولوژیک و ... ، نمی توانند به اندازه تولید خودشان نهاده وارد کنند؟

کاهش زمان و پیچیدگی فرایند صدور پروانه ها برای رونق تولید

گفته می شود فرایند صدور پروانه بیش از 5- 6 سال طول می کشد که قطعا مقرون به صرفه نیست. ما در حوزه فرایندها و دستورالعمل ها ورود کردیم و معاونت های سازمان ورود فوق العاده موفقیت آمیزی داشته اند. در خیلی از موارد باعث شده که این زمان ها به حداقل برسد. بسیار ی از مراجعه کنندگان ما راضی هستند. اگر همه ارگان ها و دستگاه ها فرایند صدور مجوزها و دستورالعمل ها را اصلاح کرده باشند به نفع تولید تمام می شود. مدیریت جهادی و پاسخگویی در سازمان دامپزشکی جزء ارداه تک تک همکاران من است.

همین روحیه و تغییر رویکرد در دستورالعمل ها به نفع تولید کننده، حضور پر رنگ در رسانه ها، انتقال درد دل ها، توصیه ها، تذکرها و علوم به ذینفعان باعث موفقیت سازمان در کنترل بیماری های استراتژیک است.

یک نمونه، موفقیت برنامه ملی کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان N5H8 بعد از 60 سال است که در نظر داریم آن را برای نیوکاسل هم اجرایی کنیم.

این امر بهره مندی از کارگروه های راهبردی ملی و فنی استانی می خواهد که ما همه این کارها را کرده ایم.

واگذاری امور به بخش خصوصی و تفویض اختیار بیشتر به استان ها

طی دو سال گذشته نیز در نوشتن و اجرای برنامه های کنترل ملی نسبت به چند دهه پیش توفیقات بیشتری داشته ایم، در تصمیم گیری های جهادی شجاعانه اقدام کردیم، تفویض اختیار در استان ها عملیاتی شده، بهره مندی از کارگروه ها، واگذاری امور به بخش های خصوصی و تشکل ها و همچنین برای اولین بار، بازرسان سازمان دامپزشکی به بخش خصوصی خودش GIS داده است که اگر یک طیور خانگی یا مثلا یک دام روستایی به لمپی اسکین مبتلا شود، به سطح دسترسی سازمان بروز می کند و ما در تهران متوجه می شویم.

بهداشت از مزرعه تا سفره در تفاهم با وزارت بهداشت

برای اولین بار امضای تفاهم نامه رئیس سازمان دامپزشکی با معاونت بعداشتی وزیر بهداشت امضا شد که از مزرعه تا سفره در این شرایط سخت همدلی کنیم. تفاهم نامه رئیس سازمان دامپزشکی با فرمانده نیروی انتظامی، تفاهم نامه میان رئیس سازمان و معاونت امور دام و همه این موارد اتفاقات جدید در حوزه حمایت از تولید داخل است، تفاهم نامه هایی با دستگاه های دیگر برای اینکه تولید کننده کمترین مراجعه و کمترین مشکل را داشته باشد.

تشکل های تولیدی و واردات نهاده ها

من طی یک ماه و نیم گذشته دو مکاتبه پی در پی با تشکل ها داشتم که خواهش و التماس کردیم؛ عزیزان تولید کننده، بزرگواران اتحادیه مرغداران، دامداران، زنبورداران و دیگر دوستان! در این شرایط تحریم تنها دلسوز شما خودتان هستید، سازمان دامپزشکی به دور از وقت کُشی و با اصلاح فرایند واردات نهاده، به خود شما مجوز می دهد، مجوز فقط به صورت انحصاری در اختیار کسانی که سال های متوالی است دارنداین کار را می کنند نیست، تشکل ها، زنجیره های تولید، مگا فارم ها خودشان بیایند برای واردات نهاده متعلق به خودشان اقدام کنند.

تولید کننده یک سرمایه گذار است، وارد کننده هم یک سرمایه گذار است، برای پیشبرد اهداف تولید، یک تشکل با 24 هزار واحد زیرمجموعه ضربدر اعضای هیات مدیره، یعنی یک تشکل 40- 50 هزار نفری نمی تواند واکسن، ریز مغذی و ... وارد بازار کند؟

ما اقدامات ارزشمندی مثل حدف نوبت و تغییر همه دستورالعمل ها به نفع تشکل های وارد کننده نهاده ها انجام داده ایم.

رئیس سازمان دامپزشکی در پاسخ خبرنگار سبز ایران پیرامون استقبال تشکل ها از این فراخوان پرسید، گفت: استقبال تشکل ها صفر بوده که الان به 10 تا 15 درصد رسیده ولی اصلا پاسخگو نیست. سازمان 24 ساعته، خارج از نوبت و با اصلاح دستورالعمل ها در خدمت این عزیزان است که دیگر جای ایراد و بهانه ندارد.

تولید کنندگان در این شرایط می گویند که سود کرده اند و در تولید موفق بوده اند. سازمان دامپزشکی در حوزه اقتصاد مقاومتی و رونق تولید و دست یابی به بهره وری و امنیت غذایی یک وظیفه خیلی مهم دارد که همانا اعمال مدیریت بهداشتی، مدیریت تولید و مدیریت بازار توسط این سازمان است.

سه شاخصه اصلی برای موفقیت در تولید

دکتر رفیعی پور در ادامه گفتگوی مشروح خود با خبرنگاران می گوید: اگر بخواهیم در آینده صنعت 60- 70 ساله دام و طیور یا چند ده ساله زنبور عسل، کرم ابریشم و آبزیان به یک مرحله موفقیت آمیز برسیم به 3 شاخصه نیاز داریم:

1-    حتما از تولید در چارچوب زنجیره حمایت ویژه کنیم، زنجیره یعنی از صفر تا صد، یعنی از مزرعه تا سفره.

الان آنفلوآنزا در شرایط کمون قرار دارد، ولی چند سال بعد دوباره موتاسیون می کند و برای اینکه شرایط 96- 97 دوباره در کشور تکرار نشود، طرح آمایش سرزمینی برای توسعه صنعت دام، طیور و آبزیان از آب و غذا خوردن واجب تر است، اگرنه با ترافیک و پراکندگی بیش از حد بیماری در بعضی استان ها، نقل و انتقال آن به استان های کم ترافیک تر و هزاران میلیارد خسارت درحوزه تولید مواجه خواهیم بود.

2-    عدم وابستگی به نهاده های حیاتی مثل واکسن، بذر، مولکولی که برای دارو لازم داریم، تجهیزات و ...

تحریم به ما یاد داد که نباید به بچه ماهی وابسته باشیم، باید مولد شویم نه وابسته، هر چند افتخار کشور این است که طی 40 سال گذشته از وارد کننده صرف به صادر کننده تبدیل شده ایم.

3- عبور از موازی کاری مثلا میان سازمان دامپزشکی با سازمان استاندارد، محیط زیست و ...

سه حلقه هماهنگ: مدیریت تولید، بازار و بهداشت

رئیس سازمان دامپزشکی از دیگر اقدامات بی سابقه این سازمان چنین یاد کرد: اکنون بوروکراسی ها را حذف، میان مدیریت تولید، مدیریت بازار و مدیریت بهداشتی هماهنگی ایجاد کرده و جایگاه آموزش، اطلاع رسانی و فرهنگ سازی را در حوزه بهداشت عمومی مردم در دستور کار داریم.

کارگاه های غیر مجاز در کشور باید مدیریت شوند، تشکل ها به جای درخواست های امدادی به دنبال توانمند سازی باشند که یکی از راه حل ها همین واردات نهاده هاست.

رفع مشکلات تحریم با کمک موفقیت های بین المللی

سازمان دامپزشکی پیش از این در حوزه بین الملل خوب عمل نکرده بود، اما سال 97- 98 خیلی در این حوزه موفق بودیم و بسیاری از مشکلات تحریم به واسطه همین موفقیت ها برطرف شده. اولین بار ما کرسی دبیرکلی OIE را کسب کردیم که کار بسیار سختی بود اما به همت همکارانم و اقداماتی که در حوره کنترل بیماری آنفلوآنزای فوق حاد انجام دادیم موفق به این امر شدیم.

کنترل تب برفکی و UFMD را در ایران برگزار کردیم و بعد از یک قرن یک کرسی بین المللی را به مدت 3 سال کسب کردیم که شهریور ماه نیز به عنوان دبیرکل به جلسه 6- 7 روزه آن در ژاپن خواهم رفت.

رفع بسیاری از بن بست های صادراتی

ایشان امضا تفاهم نامه و رفع بن بست صادراتی را از دیگر رویکردهای سازمان طی دو سال گذشته برشمرد و ادامه داد:

از تشکل ها بپرسید؛ برخی کشورهای مقصد صادراتی طی 2 سال گذشته به ما جا نمی دادند، هزینه صادرات برای تولید کننده و نفع آن برای واسطه ها بود، ما توانستیم مشکل صادرات را به واسطه امضای تفاهم نامه با کشورهای مقصد صادراتی حل کنیم که در حوزه آبزیان خیلی موفقیت آمیز بوده و نوع عملکرد ما در حوزه بین الملل باعث شده اکنون کشورهای همسایه از ما می خواهند که با آنها تفاهم نامه امضا کنیم.

برای اولین بار تفاهم نامه با برزیل مبنی بر واردات دام زنده به جای واردات گوشت با سود دوطرفه، ترکیه، ارمنستان، گرجستان و ....

دو کشور باید موازی با هم در حوزه جوجه یکروزه، تخم مرغ نطفه دار، عسل، آلایش غیر خوراکی پشم و کرک تعامل صادراتی داشته باشیم.

شناخت محورهای اصلی در وظایف سازمان دامپزشکی

در ادامه این نشست، دکتر ماکنعلی، متخصص برجسته، دقیق و صاحب نام کشور در سمت معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی با خبرنگاران به گفتگو پرداخت و گفت: چه متری باید برای اندازه گیری عملکرد سازمان دامپزشکی استفاده کرد؟

سازمان دامپزشکی یک سازمان تخصصی است که عملیات آن در دو محور کنترل بیماری ها و سلامت مواد غذایی در بیماری های دامی به 2 و بعضا 3 دسته تقسیم می شوند.

برای 2 دسته اول بیماری های فرامرزی، باید با متر فرایند عملیاتی کنترل بیماری و وضعیت بیماری مثل بیماری های مشترک تب برفکی محاسبه کرد.

ما در حال حاضر برای اولین بار فرایندی به نام واکسیناسیون آماده باش (Stand by Vaccination) در قالب یک KAP را در دستور کار داریم که با تغییر نگرش و انتقال دانش، بهره برداران را مجاب می کنیم عملیات مناسب برای کنترل بهداشتی را انجام بدهند و بهره بردار با بهترین کیفیت، بهترین روش و حداقل استرس می تواند در این زمینه اقدام کند.

سال گذشته حتی یک مورد تب برفکی نداشتیم

ماکنعلی گفت: سازمان، فرایند گزارش دهی به بخش خصوصی برای کنترل بیماری تب برفکی را در دستور کار قرار داد و سال گذشته در 11 استان کشورمان حتی یک مورد بالینی تب برفکی نداشته ایم، لذا 42 درصد هزینه عملیات تب برفکی و 62 درصد تصدی گری را کاهش داده ایم.

برای اولین بار با اجرای سیاست های سازمان بر اساس به دست آوردن حداقل شایستگی های لازم برای اجرای یک عملیات، توانستیم در میان 14 کشور عضو به عنوان یک الگو، رستوریشن (Restoration) یا ترمیم تب برفکی که حمایت کننده مالی آن اتحادیه اروپا هست را انجام دهیم که خیلی هم مورد بحث و استقبال قرار گرفت.

93 سال پیش در سال 1926 بیماری نیوکاسل در دنیا و در سال 1329 یعنی 69 سال پیش هم در ایران گزارش شده است.

کاهش سالمونلا و کنترل نیوکاسل

وی گفت: سازمان دامپزشکی در قالب بهبود بهداشت صنعت طیور، فراخوانی را در 97/2/2 برای دو برنامه راهبردی کنترل نیوکاسل و کاهش سالمونلا طراحی و در دستور کار اجرا قرار داد که در این راستا، سالمونلا را بیش از 70 درصد عملیاتی و برنامه نیوکاسل را تبیین و مطالعات فیلین را در 12 نقطه کشور انجام دادیم.

در رابطه با امنیت غذایی (Food safety)، شما قبلا با پدیده های به نام مرغ سبز، مرغ ارگانیک بدون آنتی بیوتیک، مرغ سایز و ..... آشنا بودید. اکنون ما به عنوان کامپوننت یا جزیی از برنامه ملی کاهش سالمونلا، طرح ملی ارتقا کیفی بهداشتی گوشت مرغ - که با استفاده از نظر تمام متخصصان و تشکل ها و نه پشت درهای بسته - طراحی کردیم را ابلاغ و در 98/7/15 عملیاتی می کنیم.

وی تاکید کرد: تا سال 1396، وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کشور چیزی به نام برنامه ملی کاهش سالمونلا نداشتند، ما این برنامه را عملیاتی کردیم و نتیجه اش را انشاالله مردم و تولیدکنندگان خواهند دید و منافع ملی کشور نیز تامین خواهد شد.

کنترل بیماری های زئونوز

در رابطه با بحث بیماری های زئونوز، (بیماری های مشترک انسان و دام)، دو روز پیش که نامه هایم را چک می کردم در استان اپیدمیولوژیک قم تعداد موارد بروسلوز انسانی 48 درصد کاهش پیدا کرده.

برنامه کنترل ملی بروسلوز (NCP: National Brucellosis Control Program) را با همکاری وزارت بهداشت در ایران اجرایی کردیم و الان اثراتش را به طور مشخص در استان هایی مثل لرستان و قم و شهرستان آوج می بینیم.

برای اولین بار استراتژی کنترل مشمشه که بیماری مشترک است را در برنامه بیماری های مشترک با همکاری کشور آلمان عملیاتی کردیم و امیداریم که در آینده نزدیک بر بیماری هایی مثل نیوکاسل نیز غلبه کنیم.

نکته آخر: راهبرد سازمان دامپزشکی کشور با مسئولیت دکتر رفیعی پور، حذف مجوزها، به صفر رساندن ارباب رجوع و فاصله از تصدی گری و به جای آن، حرکت در مسیر سیاست گذاری، برنامه ریزی و نظارت و تدوین برنامه هایی است که در آن برنامه ها، منافع ملی و نه منافع مثلا فقط صنف دامپزشکی لحاظ شود. تفکر ما تفکر ملی است، دامپزشکی برای ما خیلی مهم است اما منافع ملی مهم تر است.

یکی از موفقیت های جمهوری اسلامی ایران کاهش بیش از 83 درصدی  VHS (بیماری ویروسی خونریزی پوزه در آبزیان و آزاد ماهیان) در ایران بوده است.

در ادامه این نشست، دکتر رفیعی پور در پاسخ پرسش «میرزایی» خبرنگار حکیم مهر که «نمره چند به سازمان دامپزشکی می دهید؟»، گفت: مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی، یکی از های تک ترین، علمی ترین و تخصصی ترین مراکز سازمان دامپزشکی و برند جمهوری اسلامی ایران است. این مرکز، گواهینامه بین المللی دارد و کشور را در سطح جهانی حمایت می کند.

حذف مجوزهای کاغذی یک موفقیت جدید

وی گفت: الان در سازمان دامپزشکی کشور در حوزه تولید چیزی به نام مجوز کاغذی وجود ندارد بلکه به صورت آنلاین است. هر مجوزی که بیشتر از 72 ساعت طول بکشد حتما از دفتر و کارشناس مربوطه سوال خواهیم کرد، پس با لحاظ این موارد می توان نمره 75 از صد یعنی 17/5 از 20 را به سازمان داد. همچنین طی دو سال گذشته، 35 تا 75 درصد بیماری های استراتژیک در بخش دام و در طیور را کاهش داده ایم و نمره 19/08 از 20 شایسته این بخش است.

در ادامه، دکتر رفیعی پور در پاسخ خبرنگاری مبنی بر حمایت سازمان دامپزشکی از واردات نهاده ها به دلیل تخصیص چند سنت از یک، یک و نیم دلار برای هر مجوز به این سازمان گفت: همانطور که در ابتدای بحثم اشاره کردم؛ اگر تولید کننده همه عوامل دیگر مانند عدم واکسناسیون صحیح و به موقع، مدیریت تغذیه و .... که ممکن است به تولیدش صدمه زده باشد را نادیده بگیرد و بیماری حادث شود مقصر خودش است، نباید به گردن سازمان دامپزشکی بیاندازد، زیرا اگر تولید کننده ای تمام دستورالعمل های لازم و اولیه پیشگیرانه از جمله واکسیناسیون را انجام داد و آنگاه بیماری شیوع یافت، قابل تامل است و پرسش متوجه سازمان می شود، از حقایق عبور نکنید، کشف حقیقت کنید، مسئولیت هر دستگاه و نهادی روشن است، از همه زوایا دقیق صحبت می کنید اما هر چه طی یک ماه گذشته از طریق رسانه ها و صدا و سیما گفته ایم، نگرانی ها، اخبار، مکاتبات، جراید، مطالب فراوان در باره دی و مونو کلسیم فسفات، اینکه هیچ دستگاه نظارتی از ما سوال نکرده چون پاسخ این مسائل را کتبی و دقیق به مراجع بالادست گزارش داده ایم و غیره را  لحاظ نمی کنید!

اگر تولید کننده نتواند به اندازه کافی و نیاز بازار تولید کند معنی اش این نیست که نمی تواند وارد کننده باشد، خب وارد کند، مثلا یک تولید کننده واکسن می تواند وارد کننده هم باشد.

ما بیش از 400 شرکت وارد کننده داریم، نگویید ما متکی به یک یا دو مورد هستیم.

با جرات می گویم این شرکت ها از ابتدا به لحاظ مالی قوی تر از تشکل های ما نبوده اند. اگر زندگینامه آقایانی که الان وارد کننده صرف یک محصول هستند را بپرسیم شاید وضع آنها روز اول که وارد حوزه واردات شده اند مانند حالا نبوده. آنها با سرمایه اندک، ولی با باور و اتکا به نفس شروع کرده و موفق شده اند.

اعضای تشکل ها به چند صد هزار نفر می رسد اما 400 شرکت، یک مدیر عامل با چند نفر اعضای هیات مدیره هستند که عددشان به 1000 و 2000 نفر نمی رسد. این همه اتحادیه های مختلف مرغداران، دامداران، کشتارگاه ها، وارد کنندگان دارو، زنبورداران، ... باور کنیم که تولید کننده می تواند وارد کننده نیازهای خودش بشود، الان ما این راهبرد را شروع کرده ایم.

دکتر رضاییان زاده معاون تشخیص و درمان در ادامه این نشست گفت: 400 شرکت حدودا در زمینه واردات فعالیت می کنند، منتها اقلام حوزه ما عمدتا افزودنی های خوراک، مواد اولیه، دارو و واکسن ها هستند. در این حوزه شرکت های متعدد نسبت به ثبت سفارش و واردات اقدام می کنند و به محض این که پرونده شان کامل می شود، به ویژه مواد اولیه و مواد افزودنی که در حال حاضر حساسیت بیشتری دارند، بلافاصله مصوبه ورود گرفته و هیچ انحصاری وجود ندارد.

نهاده ذرت و سویا در حوزه کاری سازمان دامپزشکی نیست، اینها را معاونت بازرگانی وزارتخانه دنبال می کند. سازمان دامپزشکی صرفا بحث تخصیص ارز برای واردات لازم در خصوص مواد افزودنی، واکسن، مواد اولیه دارو و داروهای آماده مصرف را بر عهده دارد.

گروه های کالایی دامپزشکی و چگونگی اختصاص ارز به آنها

گروه کالایی هر قلم کالا که سازمان دامپزشکی مسئول تخصیص ارز به آن است، در کارگروه سامانه جامع تجارت قید شده که مونو و دی کلسیم فسفات در این سامانه جزء گروه یک و خاک فسفات گروه 2 بوده و البته مربوط به سازمان دامپزشکی نمی شود اما بنا به تقاضای تولید کنندگان و در پی آن، نامه های مکتوب سازمان دامپزشکی و وزارت جهاد کشاورزی مبنی بر انتقال گروه کالایی خاک فسفات یا اسید فسفریک به عنوان ماده اولیه کارخانجات تولیدی از گروه دو به یک، این تقاضا تا امروز و طبق آخرین خبری که بنده دارم پاسخی نگرفته و خاک فسفات از طرف وزارت صمت از گروه 2 به گروه 1 منتقل نشده است.

دوم اینکه سازمان دامپزشکی برابر آنچه در وزارت صمت تکلیف شده موظف است نامه ارز را در مورد ثبت سفارش های گروه یک انجام دهد. هر ثبتی اینجا و هر زمانی به ما اعلام شود؛ گروه 2 باشد، گروه 3 و یا نیمایی، ما به همان شیوه عمل می کنیم و همراهی وهمکاری لازم را با صنعت دام و طیور کشور داشته ایم. بحثی تحت عنوان تعرفه برای سازمان دامپزشکی جود ندارد، این موضوع به اصطلاح 1/65 کالا، فرمول های خزانه و درآمدهای مالی کشور است که طبق قانون تعریف شده و سازمان دامپزشکی در این خصوص هیچ ادعا یا اظهاری ندارد.

مناقشات واردات مونو و دی کلسیم فسفات

بحث گروه 2 بودن خاک فسفات مشکلاتی را در خصوص تامین مونو و دی کلسیم فسفات ایجاد کرده که مقرر شده جلسه مشترکی میان معاونت امور دام، معاونت بازرگانی سازمان دامپزشکی و در نهایت وزارت صمت برای پیگیری موضوع برگزار و به این مشکل عزیزان هم رسیدگی شود.

سازمان دامپزشکی بنا به تایید خود دوستان نهایت حمایت را تاکنون داشته و برای نمونه، شرکت آریا فسفر به عنوان یکی از چند شرکتی که در جنوب کشور تقاضای صدور مجوز جهت تولید اسید را داشته با همکاری خوب ما روبرو شده است.

در ادامه این نشست، پیرامون پرسش خبرنگاری مبنی بر وجود آلودگی و پرندگان مرده در بار نهاده های حمل شده به برخی واحدهای دامداری، دکتر ماکنعلی توضیح داد که طبق گزارش فرایند عملیات استان خوزستان، 80 کامیون برای حدود 13 میلیون تن نهاده در سال یعنی ماهی 800 هزار تن (هر کامیون هزار تن و در مجموع 80 کامیون) دارای گواهینامه شستشو و ضد عغونی هستند. همکاران ما در بخش خصوصی و دولتی طبق یک فرایند دقیق و علمی به صورت شبانه روزی سالانه بیش از 10 میلیون تن نهاده را در بنادر و در مراحل تخلیه، نمونه برداری، آزمایش و حمل در داخل کشور پایش می کنند.

مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه های مرجع

در ادامه مراسم، دکتر حبیبی رئیس مرکز ملی تشخیص آزمایشگاه های مرجع و مطالعات کاربردی ضمن خیر مقدم به اصحاب رسانه آنان را برای بازدید از بخش های مختلف این مرکز که از آن به عنوان قلب تپنده سازمان دامپزشکی و مرکز پژوهش، نوآوری، حفظ و دفاع از سلامتی  آحاد کشور یاد کرد، رهنمون شد.

وی گفت: آزمایشگاه های سازمان در 90 درصد از فعالیت ها در کنار هم هستند و در 3 قسمت فعالیت می کنند. این مرکز برای تشخیص بیماری های طیور، آبزیان، کرم ابریشم، زنبور و .... 10 دپارتمان جداگانه دارد که هر کدام فعالیت های خود را در حوزه های کنترل کیفی مواد غذایی، باقیمانده های دارویی، مواد بیولوژیک، پاتولوژی و مدیریت تضمین کیفیت دنبال می کنند.

وی افزود که این مرکز، 244 آزمایشگاه بخش خصوصی و 120 آزمایشگاه دولتی با1425 نفر نیروی آزمایشگاهی از کاردانی تا PHD (465 نفر دولتی و 960 نفر خصوصی) را مدیریت می کند.

در پایان بازدید از مرکز، خبرنگاران به رستوران مستقر در باغ گیاهشناسی هدایت شده و پس از صرف ناهار مورد تقدیر قرار گرفتند.

خبرنگار اخبار سبز ایران:

شایسته است در اینجا از سرکار خانم زارعان و مجموعه همکاران روابط عمومی در هماهنگی این مراسم ارزشمند و این روز خوب مراتب سپاس و قدردانی خود را به جا آورم.

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت