پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

چگونه توزیع شده است؟!

 

7e4717c6-72a9-4227-aab2-40dc4974e412

5000 تن کود یارانه‌ای اوره که گویا در سال 96 برای توزیع به شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی ایران "بتکا" و شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی سپرده شده بود چگونه توزیع شده است؟

بنا به گفته برخی کارشناسان سازمان تعاونی روستایی در سال 96 مقدار معتنابهی کود اوره یارانه‌ای برای توزیع به سازمان تعاون روستایی اختصاص یافت که 2500 تن آن در اختیار شرکت بازرگانی تعاونی‌های کشاورزی ایران "بتکا" و 2500 تن در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری کشاورزی قرار گرفت تا با قیمت‌های یارانه‌ای و براساس مقررات وزارت جهاد کشاورزی و تولیدات گیاهی استانها، بین کشاورزان توزیع نمایند.

از آنجا که عمده سهام شرکت بتکا متعلق به اتحادیه نظارت است، پیشنهاد می‌شود چنانچه این مقدار کود جهت توزیع در اختیار بتکا قرار گرفته است مدیرعامل اتحادیه نظارت، لیست و جداول نحوه و میزان توزیع کودهای یارانه‌ای سال 96 از طریق بتکا را به شرح زیر برای اقناع افکار عمومی و شفاف‌سازی عملکرد اتحادیه نظارت اعلام نماید:

  • میزان کود تخصیص یافته از سوی بتکا در سال 96 به هر استان به تفکیک.
  • گواهی و رسید و شرح وضعیت تأیید شده از سوی معاونت‌های تولید گیاهی 31 استان و منطقه جیرفت در مورد نحوه توزیع این کودها، چراکه اداره تولیدات گیاهی، نماینده ذینفعان و بهره‌برداران کشاورزی هر استان است و درصورت نداشتن چنین جداول مبسوطی ضرورت دارد موضوع از طریق مراجع قانونی پیگیری شود.
  • نحوه تقسیم‌بندی، حمل و نقل، ارسال و مشخصات قانونی تحویل گیرنده‌ها (انبارها) در استان‌ها و بیجک و رسید انبارها و زمان و میزان توزیع با توجه به اینکه بتکا شبکه توزیع در هر استان ندارد.
  • بارنامه کامیون‌های حمل شده از پتروشیمی‌ها یا انبارها به هر استان به تفکیک و بارنامه های خروجی.
  • رسید و فاکتورهای دریافت کشاورزان در هر دهستان، بخش، شهر و استان مبنی بر دریافت این مقدار کود اوره یارانه‌ای از محل 2500 تن و فروش از طریق بتکا به‌‌ویژه رقم پرداختی بابت این کود با توجه به حساسیت موضوع، چراکه کود یارانه‌ای به نوعی بیت المال تلقی می‌شود و پاره‌ای بدخواهان شایع کرده‌اند احتمال دارد در اثر غفلت در توزیع دقیق کود یارانه‌ای، بخشی از آن با انحراف مسیر در بخش تولید چسب یا مواد شوینده مصرف و به قیمت آزاد به فروش رسیده باشد یا به صورت پودر در کودهای ترکیبی آزاد مانند: سه بیست و... عرضه شود.

ضمن تقدیر از عملکرد اتحادیه نظارت که همواره در شفاف سازی پیشگام است، پیشنهاد می شود جهت روشن شدن اذهان، جداول، صورتحساب‌ها و فاکتورها و بارنامه‌ها را همراه با تأییدیه معاونت‌های تولیدات گیاهی استان‌ها که در هر استان این میزان کود چگونه توزیع و به چه مبلغی فروخته شده است، در رسانه‌ها منتشر نماید.

 

برگرفته از کشاورز کالا

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت