پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

اخبار سبز ایران «بحران مازاد تولید گوجه فرنگی» را بررسی می کند

 

yV04oqiFgRIx

 

تولید گوجه مازاد در چندین استان کشور، قیمت خرید نازل آن از کشاورزان، صادرات این محصول صیفی و سبزی، دخالت دولت از طریق تعیین مباشر و خریداری آن از کشاورزان، علت مازاد تولید، محل اعتبار و منابع دولتی خرید، حجم گوجه خریداری شده، بحث الگوی کشت و چرا با افزایش شگفت آور تولید مواجه می شویم همه، موضوعات و مسائلی بود که به اشکال مختلف و از منظرهای متفاوت طی دو هفته اخیر در سطح افکار عمومی، جامعه اقتصادی و در میان مسئولان و نمایندگان مجلس مطرح شد؛ بعضی دولت را مقصر می دانند که قادر نیست تولید محصولات صیفی و سبزی را تنظیم کند تا با این همه مازاد تولید مواجه نشویم و برخی نیز خود کشاورز را مقصر می دانند که به توصیه های ترویجی کارشناسان در مراکزجهاد کشاورزی استان خود توجه نمی کنند.

عده ای می گویند اصولا ترویج و اطلاع رسانی از سوی وزارت جهاد کشاورزی در سطح کشور انجام نشده و غالبا نمی شود و حتی هشدارهای لازم خطاب به کشاورزان در مورد اینکه کمتر بکارید یا در این استان یا آن استان نکارید زیرا با بحران مازاد تولید و فروش محصول مواجه می شوید، در میان نبوده است.

صاحبنظران دیگر، قیمت هر کیلو گوجه برای خرید حمایتی را بسیار نازل و پایین می دانند و در نهایت کسانی هستند که برای سلب مسئولیت از خود و نوعی پشت هم اندازی دلالان و واسطه های به قول آنان زالو صفت را عامل بحران کاهش قیمت گوجه فرنگی و یا سایر محصولات کشاورزی قلمداد می کنند و غالبا جامعه مخاطب بی اطلاع نیز همین را به عنوان عامل بحران و مقصر سقوط قیمت کالاهای کشاورزی از جمله گوجه فرنگی می پذیرد و ابراز امیدواری می کنند که ریشه آنها کنده شود.

عده ای دیگر در چارچوب بحث های نظری اقتصادی و بازرگانی و نه مقابله عاجل با یک بحران اجتناب ناپذیر رخ داده، سازمان تعاون روستایی و اتحادیه سراسری قدرتمند این سازمان که به عنوان مباشر خرید، جمع آوری و هماهنگی محموله های خریداری شده برای فروش به کارخانجات یا عرضه در بورس اقدام می کنند را مقصر می دانند و براین باورند که اگر این سازمان یا اتحادیه سراسری تعاون روستایی گوجه را خریداری نکند کشاورزان تشویق به کاشت نمی شوند و سال های آتی نمی کارند.

در واقع بعضی از نمایندگان مجلس از جمله اکبری نماینده شیراز هفته گذشته مطلبی را با این مضمون در رسانه ها منعکس و به خرید سال زراعی گذشته که البته صحت نداشت استناد کرد. اکبری به رسانه ها گفت: اقدام تعاون روستایی در خرید بیش از 30 هزار تن گوجه فرنگی در سال گذشته منجر به کشت بی رویه این محصول کشاورزی در سال زراعی امسال شد، یعنی این نوع خرید حمایتی موجب تشویق کشاورزان به کاشت گوجه می شود.

خبرنگار کشاورزی آینده جهان (کاج) برای ارزیابی واقعیت خرید 340 هزار تن گوجه فرنگی امسال، آغاز خرید، قیمت هر کیلو گوجه و بررسی مجموعه موضوعات و مسائلی که در مقدمه این مطلب آمده بود از جمله آنچه که اکبری نماینده مجلس و عضو کمیسیون کشاورزی می گوید، گزارشی تحقیقی تهیه کرده است که گوشه هایی از این رخداد مبتلابه کشاورزی کشور را برجسته و در عین حال حاوی نکاتی درس آموز برای مدیریت کلان بازرگانی کشاورزی است.

به گزارش خبرنگار کشاورزی آینده جهان (کاج)، تولید امسال گوجه فرنگی در فاصله کوتاه دو تا سه ماهه در فصل تابستان تا پایان مهرماه در چند استان همانند فارس، قدس رضوی ، خراسان شمالی ، کرمانشاه ، قزوین ، زنجان ، اصفهان و کردستان به بالغ بر 1میلیون و 100 هزار تن رسید .

افزایش تولید این محصول در این حد و اندازه بی سابقه، ناشی از افزایش بهره وری بالا به خاطر واردات انواع بذرهای پربازده از کشورهای مختلف جهان حتی آمریکا و ترویج و بکارگیری روشهایی همچون کشت نشاء و افزایش تولید بود؛ لذا بدون اینکه افزایش سطح کشت معنی داری داشته باشیم با افزایش دور از انتظار کشت کوجه فرنگی مواجه شدیم.

حتی خبرها حاکی است یک کشاورز گوجه کار در کامیاران بالغ بر 265 تن در یک هکتار تولید کرده است. این افزایش تولید گوجه فرنگی در حالی است که ظرفیت کارخانجات تبدیلی ما از بزرگترین آنها که 3500 تن در روز مصرف دارد تا کمترین آنها به میزان 200 تا 250 تن در روز اگر سه هفته و طی دوماه زمان برداشت گوجه در اقلیم های متفاوت کارکنند حداکثر بتوانند 200 تا 320 هزار تن گوجه را تبدیل به رب گوجه فرنگی کنند، تازه اگر با کمبود اقلام بسته بندی مواجه نشوند. لذا با مازاد تولیدی بالغ بر 700 هزار تن برای تازه خوری و عرضه مستقیم به بازار مواجه هستیم .

گزارش خبرنگار ما حاکیست راه دیگر برای جلوگیری از کاهش بحران مازاد تولید گوجه فرنگی صدور به کشور عراق بود که امسال در عراق به دلیل مصادف شدن فصل برداشت گوجه در ایران با کشور خودش برای هر کیلو گوجه فرنگی تعرفه گمرکی 3500 تومانی را تعیین کرد. عرضه گوجه فرنگی در بازار هم به دلیل تراکم تولید در یک مقطع زمانی محدود و وجود انواع دیگری از صیفی و سبزی و گرانی حمل و نقل به شهرهای پرجمعیت مقرون به صرفه نبود، لذا کمبود ظرفیت صنایع تبدیلی، افزایش بهره وری بالا به خاطر بذور پربازده و تراکم عرضه، وضعیت بازار را به هم ریخت و گوجه روی دست کشاورزان ماند که برای فروش آن مستاصل شدند. خبرنگار ما گزارش می دهد که یکی از علت های روی آوردن کشاورزان به کاشت بوته ای گوجه فرنگی، رویگردانی از کاشت چغندرقند به دلیل قدرت بسیار پایین نقدینگی واحدهای صنعتی تبدیلی بود که نمی توانستند تا چند ماه پول خرید غده چغندرقند کشاورزان راپرداخت کنند.

خبرنگار کشاورزی آینده جهان (کاج) گزارش می دهد؛ قیمت بالای گوجه فرنگی در سال گذشته عامل و انگیزه روانی دیگری بود که کشاورزان استان های پیش گفته، برای جبران زیان خود در چغندرقند امسال به کاشت گوجه فرنگی روی آوردند و از آنجا که در مجموع سطوح زیرکشت، غالبا" 50 درصد زمین ها مالکیتی و 50 درصد اجاره ای است و بعضا برای هر هکتار زمین اجاره ای از سوی کشاورزان تا 35 میلیون تومان نیز پرداخت می شود، کشاورز دنبال محصولی می رود که هزینه های آنان را تامین نماید .

در جمع بندی نهایی، با دلایلی که گفته شد و در نبود قانون الگوی کشت یا فرهنگ سازی و اطلاع رسانی بموقع و مناسب از طرف دستگاههای متولی، با افزایش بهره وری در تولید گوجه و عدم ظرفیت جذب آن توسط کارخانجات تبدیلی رب، عمر کوتاه و فسادپذیری محصول در زمان کوتاه ، گرانی حمل و نقل آن به بازار ، هیات دولت برای کاهش زیان کشاورزان، خریداری آن را در چارچوب "خرید حمایتی" به سازمان تعاون روستایی و اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی به عنوان مباشر خرید ، واگذار کرد.

به گزارش خبرنگار ما، خرید با نظارت کامل یک کارگروه مرکب از نمایندگان وزارت جهادکشاورزی، صنعت و معدن ، تعزیرات، سازمان تعاون روستایی و چند نهاد دیگر با مراقبت های زیاد انجام می شود و بعد از تائید دریافت محموله توسط کارخانه، مبلغ خریداری شده از قرار هر کیلو 1000 تومان از طریق یک سامانه دیجیتالی به حساب کشاورز واریز می شود.

خبرنگار ما گزارش می دهد: اتحادیه مرکزی تعاونی های روستایی این خرید را یک ضرورت عاجل می داند و به خوبی آگاه است که مبلغ هزار تومان برای هر کیلو گوجه، هرچند رقم پایینی است و در حاشیه سود قرار ندارد اما مستقیم به دست کشاورز می رسد و تا حدی از ضرر و زیان کشاورز می کاهد، در عین حال به ایجاد تعادل قیمت در بازار و میدان های بارفروشی یا بورس کمک می کند.

به گزارش خبرنگار ما ، گفتنی است این اقدام عاجل که ممکن است در قالب محصولات صیفی و سبزی دیگر در سالهای آینده تکرار شود راهکار اساسی نیست و بستر آسیب پذیری کشاورزی کشور را درمان نمی کند ؛ وزارت جهاد باید شیوه دیگری برای تنظیم تولید که همان قانونی کردن الگوی کشت است را پیگیری کند و فراتر از آن قبل از فصل کاشت با درج مقالات استدلالی و تشریحی و کمک به انتشار آنها در میان کشاورزان و تشکل های آنان و فرهنگ سازی توام با هشدار از چنین مصیبتهایی برای کشاورزان جلوگیری کند.

کشاورزی آینده جهان (کاج)

98.8.8

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت