پنجشنبه, ۲۱ آذر ۱۳۹۸

هیچگونه ذرت آلوده ای وارد جیره طیور نشده است

 

ghazayture

مرغداران از دیرباز به ویژه از سال 1395 تاکنون مرغ زنده و سرحال با جیره غذایی سالم و بهداشتی پرورش داده و برای استحصال به کشتارگاههای معتبر و تحت نظارت سازمان دامپزشکی کشور برای ارائه به بازار تحویل داده اند.

این قسمتی از سخنان مهندس جافر رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی کشور در رابطه با مناقشه ذرت های آلوده است که هفته گذشته در فضای عمومی جامعه و محافل دامداری و مرغداری کشور مطرح شد. موضوعی که با طرح مخدوش آن در یک برنامه زنده رسانه ملی موجب نگرانی هایی برای مردم شد که تصور می کردند در سال 1395 محموله 500 هزار تنی ذرت به رغم آلودگی به قارچ افلاتوکسین وارد مزارع مرغداری و دامداری شده است.

جافر به خبرنگار ما گفت : محموله 140 هزار تنی ذرت آلوده به قارچ افلاتوکسین از همان سالها مجوز ترخیص از گمرک را نگرفت و به هیچ وجه وارد بازار و مزارع مرغداری نشده است ؛ 350 هزار تن که هم زمان با این محموله آلوده وارد گمرک شده بود با صدور مجوزهای لازم و سختگیرانه سازمان ملی استاندارد و تحت نظارت کامل سازمان دامپزشکی و سایر نهادهای مسئول ترخیص شده و به هیچ وجه ارتباطی با محموله 140 هزار تنی آلوده ندارد.

جافر ادامه داد: این محموله که در همان سال 1395 حدنصاب مجوزها را کسب نکرد پس از گذشت این همه سال در هوای مرطوب و گرم جنوب به مرحله 100 درصدی آلودگی رسیده که حتی امحای آن با این میزان آلودگی بسیار دشوار است چه برسد که وارد واحدهای مرغداری شود.

جافر افزود: این محموله ذرت هیچ ارتباطی با سایر محموله های دیگر که مجاز شناخته شده و ترخیص گشته و در مرغداریها و دامداریها مورد استفاده قرارگرفته ، ندارد؛ از این گذشته مرغداران با مشاهده اولیه محموله های ذرت دانه ای که به واحدهایشان حمل می شود حتی بدون آزمایش های اولیه بلافاصله متوجه کپک زدگی و وجود دانه های قارچ دار افلاتوکسین می شوند و می دانند چه زیانی برای سلامت پرندگان خود در فرایند پرورش دارد و آنرا مرجوع خواهند کرد.

جافر گفت: متاسفانه کسانی که از آنان انتظار می رود از تولید داخل حمایت کنن به دلایل مختلف با بیان نسنجیده بعضی موضوعات در فضای عمومی جامعه موجب امتناع مصرف کنندگان داخلی از مصرف گوشت مرغ ، تخم مرغ ، شیر و گوشت قرمز می شوند و به نوعی به تولید داخل آسیب وارد میکنند.

جافر به خبرنگار کشاورزی آینده جهان گفت: به یاد داریم که شایعه استفاده از هورمون رشد در فرآیند پرورش طیور هیچ آسیبی به بازار مصرف گوشت مرغ وارد کرد و مردم با شنیدن این شایعات نادرست با این نگرانی که وجود هورمون در جیره طیور موجب اختلالات هورمونی آنان می شود مدتها با اکراه گوشت مرغ مصرف می کردند.

مهندس جافر ضمن تاکید مجدد بر این نکته که به هیچ وجه ذرتهای آلوده به سم افلاتوکسین غیرمجاز وارد جیره طیور نشده است ، گفت: انتظار داریم نمایندگان محترم اگر وارد موضوعی تخصصی می شوند با دقت علمی ، مطالعه و مشورت با صاحب نظران و متخصصان وارد یک بحث عمومی در تلویزیون شوند.

پایگاه اخبار سبز ایران

98.8.18

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت