جمعه, ۲۲ آذر ۱۳۹۸

انتقاد شدید "بتکا" از صمت

 

image 2019 11 16-18 12 47 410 bi6

امین شالچیان مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران (بتکا) در جمع خبرنگاران با اشاره به عدم تخصیص هیچگونه ارزی با نرخ 4200 تومان طی شش ماه گذشته تاکنون برای این شرکت که نماینده بازرگانی اتحادیه های سراسری و عمده دامپروری و کشاورزی کشور می باشد گفت: متاسفانه وزارت صمت به رغم تقاضاهای بسیار برای تخصیص ارز واردات نهاده ها جهت تشکل های کشاورزی و دامپروری کشور که 95 درصد تولید فرآورده های کشاورزی دام و طیور و تولید در این بخش را به عهده دارند در 6 ماه گذشته ارزی اختصاص نداده است و این عدم توجه به تولیدکنندگان در حالی است که وزارت صمت برای بازرگانان که غالبا" در چنبره واسطه ها گرفتار هستند ارز مورد تقاضای آنان را تامین کرده است .

شالچیان مدیرعامل شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی گفت: نامه نگاری های ما با بانک مرکزی هم بی نتیجه بوده است و نتوانسته ایم برای نامه های ارسالی حتی یک جواب آری یا نه دریافت کنیم.

ایشان یادآور شد: آنچه که در صمت بعد از واگذاری مسئولیت بازرگانی کالاهای کشاورزی به این وزارتخانه محول شده است کوچکترین سنخیتی در این بخش با مفهوم سالی که رونق تولید نامیده می شود، ندارد.

شالچیان گفت: در سال گذشته و چهار ماهه اول امسال، که مسئولیت بازرگانی با وزارت جهادکشاورزی بود حسب تشخیص ضرورت تامین نهاده های دام و طیور و مواد ریز مغذی لازم برای تنظیم تولید به عنوان یک اصل مقابله با تحریم ها و ایجاد امنیت غذایی که وجود داشت، سرعت عمل به گونه ای بود که وزارت جهادکشاورزی ابلاغ می کرد این شرکت بازرگانی که سهامدار آن خود تشکل های تولیدی کشاورزی و دامپروری هستند نهاده مورد نیاز را وارد کند و به محض ارائه قبض انبار گمرک، تامین ارز لازم برای ترخیص انجام می گرفت .

شالچیان گفت: تمام مدارک و اسناد ما نشان می دهد که ما به دلیل قطع دست واسطه ها ، ذرت و جو وارداتی را حتی زیر قیمت مصوب و با احتساب نرخ ارز 4200 تومانی در اختیار تشکل ها که خود مصرف کنندگان مستقیم بودند، قرار می دادیم.

وی یادآور شد: ما در سال گذشته در حالیکه قیمت ذرت مصوب 1350 تومان بود با گذشت از سود بازرگانی بتکا که در واقع با تصویب سهامداران اتخاذ تصمیم می شد ذرت را 1250 تومان به فروش می رساندیم که موجب تعادل در بازار می گردید.

 

ایشان یادآور شد: همگان اطلاع دارند در مقطعی از نیمه سوم سال 98، قیمت ریزمغذی هاهمانند متیونین و لیزین به دلیل سلطه بلامنازع واسطه ها بر بازار این کالاهای تکمیلی برای جیره طیور به 45 هزار تومان رسید، ورود ما به عنوان نماینده بازرگانی اتحادیه های سراسری قیمت این کالاها را به 18 هزار تومان کاهش داد.

 

شالچیان از وضع ضد تولید به وجود آمده ابراز تاسف کرد و گفت: آنچه در وزارت صمت می گذرد هیچ نشانه ای از حمایت تولیدکنندگان داخلی ندارد و ادامه این روند و در تنگنا قرار دادن تولیدکنندگان محصولات کشاورزی و فراورده های دام و طیور و تاثیر گذاشتن بر قیمت تمام شده آنان به گونه ای که نتوانند با قیمت محصولات وارداتی مشابه خارجی رقابت کنند، در جهت تقویت محصولات و فراورده های نهایی کالاهای کشاورزی داخلی نیست.

 

شالچیان یادآور شد: سازمان مرکزی تعاون روستایی به عنوان حامی جدی و معنوی شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران (بتکا)و دفاع از موجودیت این نهاد بخش خصوصی متعلق به تشکل ها، سعی بسیار کرده است که توجه بانک مرکزی و وزارت صنعت معدن تجارت به این شرکت جلب شود تا بتواند در جهت تقویت تولید کار کند ولی متاسفانه به این تلاش هم توجه لازم نشده است. شالچیان در تشریح وظایف این شرکت بازرگانی گفت: اقدامات دیگر ما صدور محصولات مازاد کشاورزی و صنایع تبدیلی است که مجوز صادرات آن هم با وزارت صمت است و عملا دست و پای بخش کشاورزی بسته شده است. وی یادآور شد: پیگیری های ما از طریق معاون اول رئیس جمهور و پیگیری های ایشان و دفترشان برای متوجه کردن صمت به تولید داخل تاکنون جواب نداده است.

وی در انتها ابراز امیدواری کرد این وزارتخانه که در حال حاضر تصمیم گیر عمده امور بازرگانی کشور از جمله بازرگانی پیش و پس از تولیدات کشاورزی است بتواند با بررسی، مطالعه و شناخت بیشتر از کشاورزی کشور در حمایت از تولیدات کشاورزی مسئولیت واقعی خود را بپذیرد.

اخبار سبز ایران

25/8/98

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت