جمعه, ۲۲ آذر ۱۳۹۸

واردات 45 هزارتن گوشت مرغ؛ به زیان تولید داخل

 

hassanzade-200

به دنبال تصمیم ستاد تنظیم بازار مبنی بر واردات 45هزار تن گوشت مرغ با نرخ ارز 4200 تومانی برای جستجو در مورد تاثیر مثبت یا منفی این محموله وارداتی در تولید داخل و بازرگـــــانی گوشت مرغ بر آن شدیم با برخی از صــــــاحب نظران و دست­اندرکاران مرتبط غیر دولتی گفتگو کنیم.

در این میان مهندس حسن زاده مدیر عامل اتحادیه مرغداران استان مازندران که خود یکی از مرغداران با تجربۀ سال­ها بسیار است به خبرنگار ما در مورد 45 هزارتن محموله وارداتی گوشت مرغ و اتخاذ تصمیم ستاد تنظیم بازار و تامین ارز برای آن گفت: بعید به نظر می رسد کسانی که چنین تصمیمی را اتخاذ و به مرحلۀ اجـــرا می­گذارند از توان تولید، دانش و به طور کلی ظرفیت­های سخت ­افزاری و نرم­ افزاری تولید گوشت مرغ در داخل کشور بی­ اطلاع باشند.

اینها در هر کسوتی که باشند به خوبی از توان تولید گوشت مرغ و تخم ­مرغ کشور اطلاع کافی دارند. بارها و بارها توسط مدیران تشکل­ها و مسئولان وزارت جهاد کشاورزی، این توانایی­های تولید بیان شده و مورد تاکید قرار گرفته است. همگان می­دانند در حال حاضر ماهیانه 110 تا 120 میلیون قطعه جوجه تولید و در واحدهای مرغ گوشتی در مدت 45 روز تا بعضا 60 روز پرورش می­ یابند و گوشت آنها به بازار عرضه می­شود.

به عبارتی، عملا کشور سالانه بیش از 2 میلیون و یکصد هزار تن گوشت مرغ تولید می کند. این در حالی است که حدود یک میلیون تن ظرفیت خالی در واحدهای پرورشی صنعتی داریم و اگر برنامه، سیاست و عزمی راسخ باشد امکان افزایش تولید گوشت مرغ بدون سرمایه­ گذاری زیرساختی جدید و در فضای سالن­های موجود تا سقف 3 میلیون و یکصد هزار تن وجود دارد.

مهندس حسن­زاده اضافه می­کند: با برنامه­ ریزی هدفمند قادر خواهیم بود که این یک میلیون تن مازاد را صادر و برای کشور در این شرایط تنگنا، درآمد ارزی هم ایجاد و یا بخشی از آن را ذخیره سازی کنیم.

ایشان یادآور شد: استفاده از این استعداد بالقوه عینا موجود، حتی قیمت تمام شده هر کیلو گوشت مرغ را نیز کاهش می دهد زیرا متوسط 2/3 دوره جوجه ریزی در سال را به 5 دوره افزایش و رونق حاصل از این ظرفیت تولیدی موجب افزایش اشتغال و سرمایه گذاری­های جدید می­شود، حال در چنین شرایطی که با محدودیت­های درآمد ارزی مواجه هستیم عده­ای تصمیم به واردات 45 هزار تن گوشت مرغ می­گیرند. این اقدامات برای تولید فاجعه است و به صلاح مملکت نیست!

ایشان در پاسخ این سوال که ممکن است گفته شود ضرورت این واردات در جهت تقویت امنیت غذایی و تامین ذخایر استراتژیک است، گفت: وقتی با همین میزان تولید 2 میلیون و یکصد هزار تن در کشور با مازاد مواجه هستیم و دیده شده است که در فصولی از سال این مازاد تولید، برای تولید بحران هم ایجاد می کند، چگونه می توان اقدام به این واردات را ذخیره سازی و امینت غذایی تلقی کرد؟! در شرایطی که کشور خود ظرفیت کافی تولید دارد، این واردات و موارد مشابه آن به تولید داخل آسیب جدی وارد می کند و ضد ایجاد امنیت غذایی پایداراست و به تدریج پایه های این امنیت را متزلزل و بسیاری از تولیدکنندگان را با ضرر و زیان جدی مواجه و آنان را ناامید خواهد کرد؛ پس طرح ضرورت این واردات برای ذخایر استراتژیک بهانه است .

مهندس حسن زاده مدیر عامل اتحادیه مرغداران استان مازندران گفت: از آنجا که این واردات در چارچوب منافع ملی نیست، باید جلوی آن گرفته شود و با اتکا به تولید داخل و ایجاد شرایط مناسب خرید با ایجاد حاشیه سودی مطمئن از مرغداران و زنجیره های موجود این مقدار گوشت مرغ را در داخل تامین کرد.

 

 

پایگاه خبری کشاورزی آینده جهان

98.9.2

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت