یکشنبه, ۳۰ شهریور ۱۳۹۹

تلواسه هایی برای جاه طلبان!

anssari

 

به نظرمی رسد جاه طلبی، و خودمحوری های بی پایه و اساس هم چون سایر مبانی سیاسی و قدرت، دامن کشاورزی را نیزگرفته است و بعضا به زوایا و جوارح ساختار مدیریتی کشاورزی کشور رسوخ کرده است.

با استعفای مهندس حجتی که احتمالا دستاورد یک زد و خورد سیاسی بود و ما ابعاد مختلف آن را در مطالب گذشته توضیح دادیم و اعلام حکم سرپرستی مهندس کشاورز، پیر دیر کشاورزی کشور در سطوح مختلف مدیریتی از سوی رئیس جمهور، حاشیه سازی های بی اساس و «تیری در تاریکی بیانداز شاید به هدفی بخورد»، به تدریج و از گوشه و کنار رخ نمود.

خبرسازان و خبر چینان، خبری را شایع می نمایند تا خود، جوابی من درآوردی به آن وصل نمایند و فضایی را نه در جهت مصالح و منافع کشاورزی و کشاورزان، بلکه برای خویشتن فراهم سازند؛ زهی خیال باطل که درختان کهنسال و ریشه دار با این بادها به لرزه در نمی آیند و عقب نشینی نخواهند کرد.

به یاد دارم که در همان روزهای اول سرپرستی مهندس عباس کشاورز، عده ای می گفتند کسی که در جایگاه سرپرستی است حق دارد حکم جابه جایی و عزل و نصب صادر کند؟ ایشان بر این گمانند که سرپرستی وزارتخانه هم مسئول پاسخگویی به مطالبات مردم و جامعه کشاورزی است البته بعضی از باب مصلحت اندیشی و عده ای هم از روی غرض ورزی خواهان ایستایی وضع موجودند که مالا این نوع تفکر زیانبار می باشد و مهندس کشاورز با تجربه و آشنا به این قبیل شیوه ها، پویایی را بر ایستایی ترجیح داده و از اوان، مسئولیت پذیری نشان داد که رمز موفقیت کشاورزی کشور در حوزه مدیریت کلان بستگی تام به تصمیم­گیری­های قاطع مبتنی بر شناخت و درک علمی شدیدا نیاز دارد و هنگامی­که متوجه شدند ناخدای این کشتی قطب نما را به سمت و سوی رستگاری هدایت می کند و اصلاحات و تغییرات لازم را شروع نموده است، موضوع چرایی انجام مصاحبه جامع رسانه­ای را به میان آوردند، به ویژه دلخور از اینکه عباس کشاورز سرپرست وزارت خانه در جایگاه یک نظریه پرداز، رویکردهای جدیدی در قالب یک پارادایم متفاوت برای کشاورزی را دسته بندی شده و شسته و رُفته با استدلال های اقناعی بر محور بهبود رابطه تولید با بازار و بازرگانی متکی به توانمندی های بخش خصوصی و تاکید بر اهمیت فوق العاده به نقش رسانه ها در تصمیم سازی های کلان مطرح نموده است.

در این میان، غمازان خانگی که صراحت کشاورز و تصمیمات درست ایشان را در مورد جابجایی ها بر نمی تابیدند شروع به جنجال آفرینی و بدل سازی نمودند که به مصداق العاقل یکفیه بلاشاره.

حاشیه سازان وقتی تیرشان به سنگ خورد، سرکی به بیرون وزارتخانه کشیدن و فردی را در روز تودیع به صحن و سرای مراسم آوردند تا با معرفی ایشان آنهائی که به تازگی از بند عدالت موقت رهایی یافته از فتنه جدیدی برای استمرار مطامع خود دست و پا کنند و بذر تردید در دل کارکنان به پراکنند که از این رهگذر هم طرفی نبستند.

خلاصه کلام اینکه بعد از ناکامی کوشیدند پیشنهاد، طراحی، انجام و احداث سد ننگ آور گتوند را به کسی منتسب کنند که از مخالفان سر سخت این سد که در سال های سکوت و به رغم حمایت های آشکار و پنهان رئیس جمهور وقت از احداث و راه اندازی آن بود.

نگارنده این سطور وقتی در سال 1391 قرار بود در مجله دامپروران آن زمان مقاله ای به همراه عکس هایی از کوه های نمک موجود در حاشیه سد در شماره 131 با عنوان «هر که سخن ناصحان نشنود بدو آن رسد که به باخه رسید»، را چاپ کنم، با همین شخص که حالا می خواهند طراحی و ضرورت احداث این سد را به ایشان منتسب نمایند مشورت کردم، در یک جمله کوتاه گفت «این یک سد معمولی نیست، یک فاجعه در آب خوزستان و محیط زیست این استان است، خطرناک است، صلاح نیست مطلبی بنویسید».

البته این مطلب به دلایلی که بیانش طولانی است در شماره ای که گفته شد چاپ و در آرشیو «کشاورزی آینده جهان» قابل دسترس است.

 

و یا اخیرا یک نفر که خود را صاحب نظر اقتصادی می داند، با برداشت های نادقیق که تکه هایی را به زعم خود برداشت و با ترکیب نارسای آنها گفته «سرپرست جدید وزارت جهاد کشاورزی می خواهد در کشاورزی کشور کودتا کند و با حدف ارز 4200 تومانی برای واردات شکر و برنج، معیشت مردم را از آنچه هست دشوارتر کند و ایشان طرفدار واردات است». بدیهی است که بعد از این شاهد بیشماری از این توهمات خواهیم بود. مجمل کلام اینکه همه این بحث ها برای کسانی که در بطن کشاورزی و مسائل اقتصادی، بازرگانی و تولیدی آن هستند کوچکترین تاثیری ندارد.

و عباس کشاورز آمده است که تمامی تجربیاتش را در سبد اخلاص نهاده و راه های ورود بخش خصوصی، کار آفرینان، سرمایه گذاران فعالان صنایع بخش کشاورزی، ورود شرکتهای دانش بنیان و جوانان به بدنه بخش را هموار سازد.

امید آنکه این خواسته های این کوشنده کهن سابقه کشاورزی محقق گردد، انشاالله.

کشاورزی آینده جهان(کاج)

منصور انصاری

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت