چهارشنبه, ۱۴ خرداد ۱۳۹۹

هشدار به مرغداران گوشتی!

 

hasanzade3

 

با احتساب متوسط 125 میلیون قطعه جوجه ریزی در ماه در واحدهای مرغداری کشور و مدیریت پرورش نرمال و کسر درصدی به عنوان تلفات و وزن گیری زنده از هر قطعه مرغ 2 کیلو و 600، 700 گرم، حداقل با سرریز 15 تا 20 هزار تن مازاد تولید گوشت مرغ در ماه مواجه هستیم که قیمت ها را به زیان مرغداران می شکند و تعادل بازار به هم می خورد.

حسن زاده مدیر عامل اتحادیه مرغداران گوشتی استان مازندران با پیشینه 25 سال در عرصه مدیریت تشکلی صنعت مرغداری، با ارائه این تحلیل از وضعیت کنونی تولید گوشت و ماه های پیش رو به مرغداران هشدار داد که بیش از ظرفیت متعارف واحدهای خود جوجه ریزی نکنند و شتابزده برای خریداری جوجه نوبت نزنند.

حسن زاده گفت: خرید جوجه 4 هزار تومانی و شتابزدگی غیر منطقی برای پرورش، با این تصور که با رونق بازار و افزایش قیمت گوشت مرغ مواجه خواهیم شد بسیار بعید است و بیشتر توهمی است که مرغداران را با زیان مواجه خواهد کرد.

ایشان یادآور شد: با هیچ منطقی جوجه 4 هزار تومانی برای مرغداران صرفه اقتصادی ندارد. هجوم برای خرید جوجه به این قیمت بدون تجزیه و تحلیل بازار - حتی در ماه های بهمن و اسفند و ایام عید - بدون شک مرغداران را حتی با بالاترین ضریب تبدیل با زیان مواجه خواهد کرد.

حسن زاده گفت: ما با یک بازار متعارف عرضه و تقاضا مواجه نیستیم که مرغداران تصور کنند در چنین بازاری می توانند با عرضه به موقع و کیفیت خوب از یک سود منطقی و متعارف برخوردار شوند. دولت تحمل افزایش قیمت گوشت مرغ و تخم مرغ را ندارد و به دلیل دشواری معیشت مردم به ویژه در آستانه نوروز بر آن است به هر طریق ممکن حتی زیر قیمت تمام شده هر کیلو گوشت مرغ بازار را متعادل کند، پس مرغداران باید واقع بین باشند.

حسن زاده یادآور شد: اگر یک سامانه منظم و قابل اتکا برای صادرات وجود داشت شاید تولید کنندگان با خود میگفتند «در صورتی که بازار داخل کشش لازم را نداشت صادر می کنیم» ؛ واقعیت این طور نیست، دریچه صادرات گوشت مرغ و تخم مرغ بسته و یا بسیار محدود و دامنه آن در حال حاضر کم است پس بهتر آن است که واقع بین باشیم و خودمان به دست خودمان زمینه های ضررو زیان صنعت را فراهم نسازیم.

مهندس حسن زاده یادآور شد: تجربه عملی سالیان متمادی نشان داده است 5 هزار تن گوشت مرغ مازاد ماهیانه و سرریز آن به بازار، قیمت مرغ را 500 تا 1000 تومان برای هر کیلو کاهش می دهد. تمام آمارها نشان می دهد که در ماه های پیش رو با مازاد تولید مواجه هستیم.

وی گفت: پیروی مرغداران از سامانه «سماط» که آمارهای عرضه جوجه را روزانه نشان می دهد، صنعت مرغداری را در شرایط متعادلی قرار می دهد. حسن زاده گفت: لازم است گفته شود که در این شرایط کارگروه مرتبط با صنعت مرغداری که به اطلاعات مطمئن دسترسی دارد وارد عمل شود و نسبت به قیمت جوجه 4 هزار تومانی همچنین وضعیت شتابزدگی غیر متعارف مرغداران اعلام نظر کارشناسی کند و عکس العمل لازم را نشان دهد. حسن زاده در پایان خطاب به مرغداران گفت: وقتی امروز با جوجه 4 هزار تومانی شروع می کنید و به قیمت تمام شده بالایی می رسید، دولت جوابگوی شما نخواهد بود. قطعا" خرید بالای 2700 تومان جوجه تهدید تولید پایدار و همچنین بازار مصرف خواهد بود و مرغداران نباید بیش از این برای جوجه ، پول پرداخت نمایند.

حسن زاده در ادامه گفتگوی خود با خبرنگار کشاورزی آینده جهان گفت: در چنین شرایطی انتظار می رود ستاد تنظیم بازار که نسبت به قیمت گوشت مرغ همواره حساسیت نشان می دهد نسبت به قیمت جوجه یک روزه هم تمهیدات لازم را برای کنترل قیمت اتخاذ نماید؛ لازم است نشستی با حضور تشکل های مرتبط همانند انجمن جوجه یک روزه، اتحادیه سراسری و سایر تشکل ها برگزار شود و فرایند تولید در ماه های آینده را کنترل و متعادل کنند، همچنین لازم است معاون امور تولیدات دامی و یا تعزیرات که محصول نهایی را قفل می کنند در همین مقطع برای تنظیم تولید هم وارد عمل شوند.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت