یکشنبه, ۳۰ تیر ۱۳۹۸

آقای وزیر! قیمت مرغ 10 هزار و 500 تومان نیست، تولید آسیب می بیند

ansari

شرایط کنونی نقطه عطفی در سرنوشت تولید گوشت مرغ است، گرچه دولت می داند که بالغ بر 126 میلیون قطعه برای  ایام قبل از عید جوجه ریزی شده و به رغم تلفات بالای ناشی از بیماری نیوکاسل که خود به علت کمبود، بی کیفیتی یا گرانی واکسن هاست باز هم تولیدی بیش از ماه های گذشته خواهیم داشت، ولی قیمت نامناسب و پایین اعلام شده «ده هزار و پانصد تومان» گوشت تحویلی در واحدهای صنفی با واقعیت آنچه در عرصه تولید گوشت مرغ می گذرد مطابقت ندارد و در آینده ای نه چندان دور تولید گوشت مرغ و صنعت مرغداری آسیب جدی می بینند و حتی ممکن است تولید آنقدر کاهش یابد که دولت ناگزیر به واردات شود.

حال اگر مهندس حجتی، خارج از محاسباتی که کارشناسان در اختیارش قرار می داده اند، خود را در جایگاه یک مرغدار 30 هزار قطعه ای بگذارد و فرض کنیم که تلفات نیوکاسل بیشتر از 20 درصد نیست و آقای وزیر با کمی دشواری سویا را به قیمت دولتی یعنی 2700 تومان، ذرت را 1500 تومان و جوجه را 2700 تومان خریداری کرده و هزینه های دارو و واکسن هم نداشته و قصدش این است که هیچ سودی هم از فعالیت سرمایه گذاری خود نبرد؛ مهندس حجتی، با یک ماشین حساب ساده و احتساب ترکیب جیره شامل 22 درصد سویا و 68 درصد ذرت و ضریب 2 تبدیل دان به گوشت، درب مرغداری و در سن 40 تا 50 روزه برای هر کیلو گوشت مرغ زنده می بایست 7900 تومان پرداخت کند؛ این رقم را اگر تقسیم بر 74 درصد ، ضریب تبدیل مرغ زنده به لاشه کنیم، با 500 تومان کارمزد کشتارگاه، رقمی حدود 11 هزار و 150 تومان بدون احتساب سود برای آقای وزیر به دست می آید، البته این ایده آل ترین و شاید رویایی ترین واحد مرغداری خواهد بود، چونکه ذرت را 1700 تومان، سویا را بالاتر از 3000 تومان و جوجه را 3900 تومان خریده نکرده است ولی قیمت، کمتر از 11 هزار تومان درب کشتارگاه نخواهد بود، با این وجود قیمت هر کیلو گوشت مرغ کمتر از 11 هزار تومان درب کشتارگاه نخواهد بود با حمل و نقل و خروج از کشتارگاه، این قیمت به 12 هزار تا 12 هزار و پانصد تومان برای مصرف کننده تمام می شود.

نمی توانیم روی یارانه پنهان 7 کیلو دان (3 کیلو سویا، 4 کیلو ذرت) به شرط تحویل مرغ در میدان بهمن به قیمت 9800 تومان به عنوان یک شیوه کارآمد و عام برای همه مرغداران حساب کنیم؛ لذا اتفاقی که خواهد افتاد، از بین رفتن بخش عمده ای از تولید در آغاز سال دیگر است و سیاست «از این ستون تا آن ستون فرجی است» نیز کارساز نخواهدبود.

این تحلیل و توصیه به وزیر فقط دفاع از مرغداران نیست، دفاع واقعی از امنیت غذایی است که خود بحثی پردامنه و پیچیده است و در این مختصر نمی گنجد؛ لذا چند راهبرد اصلی برای صنعت مرغداری متصور است:

1. بازگشت به عقب و مدیریت از صفرتا صد صنعت مرغداری توسط دولت یعنی همان دوران کوپنی و سهمیه بندی با اتکا به تولید داخل در چارچوب تئوری بقا.

2. رهاشدن دولت از تولید گوشت مرغ، تعطیلی تولید و اتکا به واردات از بازارهای جهانی موجود که بسیار خطرناک و حادثه آفرین است و پایداری نخواهد داشت.

3. حمایت از تولید، عدم مداخله در قیمت، جلوگیری از آشفتگی ها و اجحاف ها و دادن امتیازات موردی و موازی با آن، تقویت قدرت خرید مصرف کنندگان به نسبت دهک های مختلف اجتماعی.

بدون شک هر کدام از این راه حل ها عوارض و عواقب مثبت و منفی و احتمال سوءاستفاده های مختلفی دارند که می توان با مدیریت آنها را تعدیل کرد؛ اما آنچه که مهم، تعیین کننده و ماندگار است حمایت از تولید و بقای آن است.

منصور انصاری

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت