دوشنبه, ۱۸ آذر ۱۳۹۸

معادله ناهم خوان گوشت قرمز

 

لاشه گوسفندی

 

اخیرا" چندین بار است مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی در گفتگوهای متعدد خود با رسانه ها اظهارداشته اشت90 تا 94 درصد گوشت قرمز موردنیاز کشور در داخل تولید می شود که با بحران گرانی غیرقابل انتظار مواجه شده است و فقط 10 درصد گوشت که با بحران تقاضاهای متراکم مصرف کنندگان درقالب صفهای طولانی و چندساعته در مراکز عرضه گوشت های دولتی خود را آشکارساخته است، از خارج کشور بصورت منجمد یا گرم وارد می شود .

دکتر رضائی معاونت امور دام نیز در سوم بهمن ماه در رسانه ها اعلام کرد 140 هزار تن گوشت شامل 100 هزار تن گوشت گوساله منجمد از استرالیا و 40 هزار تن گوسفند بصورت منجمد یا تازه وارد شده است. در خبرهای دیگر داریم این روند واردات حتی به شکل گوسفند زنده همچنان برای تنظیم بازار یعنی کاهش قیمت متعارف این ماده غذایی ادامه دارد .

پرسش اصلی این است این 6 تا 10 درصد کمبود چگونه توانسته است بازار عرضه گوشت را به گونه ای نامتعادل کند که قیمت آن که طبق آخرین گفته وزیر می بایست میان 55 تا 60 هزار تومان برای مصرف کننده باشد در واحدهای صنفی عرضه کننده گوشت قرمز تولید داخل ، در کمتر از یک ماه از 80 هزار تومان به 100 تا 105 هزار تومان افزایش یافته است و همچنان در نوسان است؛ مهندس حجتی وزیر علت این گرانی را قاچاق دام زنده از مرزهای شمال غربی و جنوب شرقی و افزایش نرخ ارز می داند ولی آمار دقیقی از میزان این قاچاق ارائه نمی دهد و مشخص نیست چند درصد از کل تولید حاصل از پرواربندی قاچاق می شود همزمان فرمانده نیروی انتظامی به صراحت از ناچیز بودن قاچاق دام زنده در مقابل این گفته وزیر با رسانه ها سخن می گوید.

گرچه مدتی است هنگام اعلام آمارهای تولید اقلام پروتئینی با منشا دامی از میزان تولید گوشت قرمز حتی برای مقایسه با سالهای اول انقلاب از آمار تولید این کالا سخن گفته نمی شود  ولی آنچه که قبلا" اعلام می شد رقمی میان 850تا 950 هزار تن بوده است؛ 10 درصد این رقم در بالاترین میزان 100 هزار تن می شود و با رقم 140 هزار تن واردات انجام شده و حجم دیگری از محموله ها که در حال واردات است همخوانی ندارد، این معادله معیوب و نارسا است؛ مشخص نیست مهندس مهرفر و همکارانش از معاونت بازرگانی که گفته می شود مسئولیت تنظیم بازار کالاهای کشاورزی از جمله گوشت قرمز را نیز برعهده دارندبه چه کار مشغولند!

چگونه است که از پس چند دلال عمده یا غیرعمده گوشت قرمز با اتکا به 90 درصد تولید داخل و بالغ بر 10 تا 15 درصد واردات با ارز ارزان 4200 تومانی برنمی آیند؟ آیا مردم نگران از آینده ، در حال ذخیره کردن گوشت قرمز هستند که خود موجب تقاضا و کمبود کاذب و صف های طولانی می شود؟

آیا دلالان عمده به داخل وزارتخانه نفوذ کرده اند و امکان تنظیم منطقی و متعارف بازار گوشت قرمز را از دولت سلب کرده اند؟ اگر واقعا" 10 درصد کمبود تولید داخل هست و در حال حاضر بیش از این میزان واردات داشته ایم چرا موضوع ختم بخیر نمی شود، در شرایطی که تمامی قوا اعم از قوه قضائیه ، نیروی انتظامی ، دولت و نهادهای ناظر همچون تعزیرات حکومتی همه به موضوع این وضعیت پرسش برانگیز ورود کرده اند ، چرا یک تعادل منطقی در بازار گوشت قرمز ایجاد نمی شود؟

ممکن است بطور کل آمار و ارقام تولید و واردات گوشت قرمز دقیق و درست نباشد؟! چرا وزیر می گوید: «کشف قیمت گوشت قرمز در سلیمانیه به قیمت 16 هزار دینار یعنی 128هزار تومان عامل گرانی این کالا در داخل است» ؛ چرا در مورد سایر کالاهایی که با قیمت بالا در این منطقه بفروش می رسد این گرانی بی سابقه در داخل به وجود نمی آید؟ چرا آنها را به این قیمت بسیار بالا خریداری می کنند ؟ آیا گوشتی که با این قیمت در سلیمانیه خریداری می شودبصورت مستقیم مورد مصرف مردم همین اقلیم است ؟

چرا وزیر بجای این آمارهای غیرقابل اتکا و بعضا" ناهمخوان، کمیته ای مرکب از کارشناسان و رسانه ها برای جستجوی علت گرانی گوشت قرمز تولید داخل و صف های طولانی خرید گوشت وارداتی تعیین نمی کند؟ چرا معاونت اقتصادی و برنامه ریزی که بر آمار کلی و دستاوردهای بخش کشاورزی در حضور رئیس جمهور اشاره دارد ، در کمیته ای تخصصی علل و عوامل این وضعیت نامطلوب که چهره دستاوردهای کشاورزی کشور را در افکار عمومی محو و نامطلوب جلوه می دهد ، تحلیل و اعلام نمی کند.

در نهایت آیا چشم اندازی مورد تجزیه و تحلیل کارشناسان قرار گرفته است که بر فرض اگر قاچاق به حد صفر برسد، تعزیرات و قوه قضائیه به شدت با عوامل واسطه گری غیرمتعارف و رانتخوار برخورد کنند، واردات دام زنده یا گوشت منجمد و سرد همچنان ادامه یابد، تعادل در قیمت و عرضه بدون صف های طولانی به بازار بر میگردد؟!

گفتنی است در طی سالیان متمادی گذشته موضوع کمبود تولید گوشت قرمز در داخل نسبت به میزان نیاز مصرف مطرح بوده است و هرگز با چنین وضعیتی مواجه نبوده ایم لذا باید تامل کرد و نگاهی به پشت صحنه این بی تعادلی انداخت.

منصور انصاری

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت