پنجشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۸
 

تاریخ تولید گندم و گونه های آن از دوران نوسنگی تا کنون

 

 

 
 

گندم متعلق به خانواده گیاهان شیرین است. از وقتی که نان تولید شد، گندم یکی از مهم ترین مواد غذایی اولیه پس از ذرت به شمار می رود. گندم در خوراک دام نیز استفاده می شود. با وجود تقاضای زیاد برای این محصول، دانه را می توان در بیش از 80 کشور دنیا کاشت.

 

مسعودانصاري، دانشجوي فوق ليسانس اقتصاد دانشگاه آکسفورد

گندم متعلق به خانواده گیاهان شیرین است. از وقتی که نان تولید شد، گندم یکی از مهم ترین مواد غذایی اولیه پس از ذرت به شمار می رود. گندم در خوراک دام نیز استفاده می شود. با وجود تقاضای زیاد برای این محصول، دانه را می توان در بیش از 80 کشور دنیا کاشت.

گندم در درجه اول در صنایع غذایی استفاده می شود. مهم ترین محصول گندم آرد است، اما گندم همچنین نقش مهمی در تولید روغن خوراکی دارد. مهم ترین کشورهای کاشت گندم، ایالات متحده آمریکا، روسیه، کانادا، چین و هند هستند.

کاشت گندم الزامات خاکی و آب و هوایی بسیار دارد. تقاضا و نیاز برای انواع گندم شناخته شده - که بیش از 1000 نوع گندم وجود دارد- متفاوت است. بر خلاف چاودار، گندم  در دماهای سرد دوام نمی آورد و نیازمند آب و گرمای بیشتری است.

دانه گندم، بیشترین عملکرد را در خاک های دارای کلسیم، خاک غنی شده با هوموس و خاك رس دارد. دو نوع گندم بهاره و زمستانه در بورس ایالات متحده معامله می شود. گندم زمستانه اکثریت تولید سالانه (75 درصد) را تشکیل می دهد.بذر گندم استفاده شده امروزی، ترکیبی از چندین نوع غله و دانه وحشی است.

اسپلت و امر( spelt and emmer)

اولین گونه های گندم که توسط مردم در خاورمیانه کشت شده اند اسپلت و اِمِربودند.

(گندم دودانه‌ای،گندم وحشی) با نام علمیTriticum dicoccum که با ناماِمِرنیز شناخته می‌شود، یکی از گونه‌هایگندمدارای ریشک می‌باشد. این گونه از اولین محصولات مورد استفاده در دوره نوسنگی درخاور نزدیکبود. بعدها به طور گسترده در تمام دنیا گسترش یافت. اما در حال حاضر در مناطق کوهستانی اروپا و آسیا مورد استفاده قرار می‌گیرد.

(گندم آلمانی،گندم شهرکردی،جُلبانیااسپلت) یک پلی‌پلوئید از گونهگندماست. اسپلت جزو مهمی در اروپا ازعصر برنزتاقرون وسطیبوده است. در حال حاضر نیز به عنوان یک محصول باقی‌مانده دراروپای مرکزیو شمال اسپانیا به عنوان غذای سالم استفاده می‌شود. اسپلت گاهی اوقات به عنوان زیرگونه گونه‌ای نزدیک به ناممکسیپکشناخته می‌شود. در متونِ قدیمی‌ترِ فارسی، از این گیاه به اسمِ «حنطه» و «جلبان» یاد شده است.

پس از جو، گندم قدیمی ترین محصول غله شناخته شده، با یافته هایی از دوران بین 7800 تا 5200 قبل از میلاد مسیح است.

گندم، اهمیت فعلی خود را تا زمان رسیدن به آسیا، اروپا و شمال آفریقا پیدا نکرد. گندم تا قرن 11 میلادی که «نان سفید» ظهور یافت، نهادینه و تثبیت نشد. امروزه گندم، غله ای با بالاترین تولید سالانه و بزرگترین سطح زیر کشت می باشد.

مهم ترین مکان های تجاری برای گندم عبارتند از: سالن بین المللی معاملات آتی و گزینه های ارز لندن ، هیئت تجارت شیکاگو، هیئت تجارت کانزاس سیتی، بورس اوراق قرضه مینیاپولیس، بورس اوراق بهادار میانه آمریکا، بورس کالای وینیپگ، بورس آتی سیدنی ، هانوفر آلمان، بازار معاملات آتی فرانسه، بورس کالا در بوداپست و سالن مرکادو در بوینوس آیرس.

 

 

 

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت