چهارشنبه, ۱۳ فروردین ۱۳۹۹

مدرن‌ترین کشتارگاره طیور در خاور میانه;

با حضور معاون رئیس جمهور، معاون وزیر جهاد کشاورزی و مقامات استان اردبیل افتتاح و آغاز به کار کرد.

 

 

 

 

 

به مناسبت هفته دولت کشتار 10 هزار قطعه در ساعت مجموعه زنجیره تولید گوشت مرغ آرتا جوجه به عنوان مدرن‌ترین و بزرگ‌ترین کشتارگاه صنعتی طیور با تکنولوژی «لینکوی آلمان» در استان اردبیل با 220 نفر اشتغال زایی کار خود را آغاز کرد. در این مراسم که علاوه بر دکتر کلانتری معاون رئیس جمهوری و ریاست حفاظت محیط زیست، مهندس عباس کشاورز معاون وزیر در امور زراعت، استاندار اردبیل، رئیس سازمان جهاد کشاورزی، مدیر عامل شعب بانک کشاورزی و رئیس سازمان دامپزشکی به همراه بسیاری از شخصیت‌های سیاسی، اقتصادی و بازرگانی استان اردبیل حضور داشتند. مهندس قدرت اله حاج نوری سرمایه گذار و کارآفرین برتر کشور در عرضه کشاورزی به خبرنگاران گت: این کشتارگاه یکی از حلقه‌های زنجیره تولید گوشت مرغ شرکت آرتا جوجه با برند «ناب پروتئین» مهر به شمار می رود. وی یادآور شد: این فعالیت زنجیره از پرورش مرغ مادر و تولید جوجه یک روزه گو.شتی آغاز و تا مرحله صادرات به کشورهای منطقه و روسیه در چارچوب پروتکل‌های مورد توافق کشورمان با این کشور ادامه می‌یابد.

 

مهندس حاج نوری با اشاره به هیات بازرگانی روسیه که هم زمان در استان حضور داشتند گفت: استانداردهای سفت و سخت و بسیار ریزبین این هیات موجب خواهد شد که ما خود را در بالاترین سطح استانداردهای اروپایی برای توسعه صادرات گوشت مرغ ارتقا دهیم و این تنها یک دستاورد برای آرتا جوجه نخواهد بود بلکه شاخصی برای صادرات فراورده‌های طیور در سطح ملی است.

 

 

حاج نوری یادآور شد که هیات بازدید کننده روسیه حتی موضوع دفع فاضلاب کشتارگاه و حفظ محیط زیست را نیز مورد مداقه قرار داده است و اعلام کرده‌اند به رغم اینکه استانداردهای محصول نهایی را از نظر بهداشت و سلامت نوع تغذیه، اندازه بسته بندی و پالایش لاشه از نظر امعاء و احشا مورد توجه داریم می‌خواهیم در فرایند نهایی دریابیم که مسائل زیست محیطی دفع فاضلاب نیز با دقت رعایت شده است یا خیر؟

حاج نوری به خبرنگاران گفت: رعایت تمام وجوه این استانداردها بدون شک بر قیمت تمام شده تاثیر گذار است لذا، ما فقط در یک زنجیره به هم پیوسته و در مجموعه آرتا جوجه می‌توانیم قیمتی رقابتی را به علاقمندان خارجی گوشت مرغ ایران مانند بازرگانان و تجار روسی عرضه کنیم.

مهندس قدرت اله نوری کارآفرین برتر کشور که پیش از این نشان فرهنگستان علوم را نیز نصیب خود کرده است گفت: قرار گرفتن در این مسیر به واقع سمت گیری در توسعه صادرات با استانداردهای مورد قبول جهانی است که ما مصمم به انجام آن هستیم.

 

اشتغال زایی در استان

مهندس حاج نوری به خبرنگار مجله زیرساخت های کشاورزی، غذایی، دام و طیور (دامپروران) گفت: با توجه به اینکه 5/97 درصد مساحت استان شامل اراضی با کاربری کشاورزی می‌باشد که از این لحاظ رتبه اول در کشور را دارا هستیم و 40 درصد اشتغال استان در بخش کشاورزی بوده که 12 درصد از میانگین کشور بیشتر است در چارچوب اقتصاد ملی و با ویژگی‌های اقتصاد درون گرا و برون زای مقاومتی توسعه استان الزاما می‌تواند در عرصه کشاورزی و دامپروری به صورت عمودی و نه افقی به بهره‌گیری از مدرن‌ترین تکنولوژی‌های دنیا و در قالب زنجیره‌های تولید تا سفره و نهایتا صادرات باشد.

ایشان یادآور شد با توجه به اینکه هم اکنون حل دو مشکل تامین معیشت مردم و اشتغال، دو ضرورت مهم کشور است، مجموعه آرتا جوجه به رغم دشواری‌های بسیار از همان ابتدا راهبرد توسعه در درون یک زنجیره و متکی به تکنولوژی را مطابق الگوها و استاندارهای موجود جهان دنبال کرده است. وی یادآور شد: احداث همین کشتارگاه فقط 220 نفر اشتغال مستقیم و 1500 نفر اشتغال غیر مستقیم فراهم می سازد زیرا یک واحد کشتارگاه از مرحله پَرکنی تا خروج مرغ بسته بندی شده مهیا برای طبخ و انتقال به سردخانه یا واحدهای صنفی خود یک زنجیره در تولید تا عرضه و سفره مردم است که موجب اشتغال و رونق کسب و کار می‌شود. در کنار آن عرضه گوشت مرغ با قیمت ارزان امکان تامین بخشی از معیشت مردم برای استفاده از یک ماده پروتئینی با ضریب سلامت بالا را فراهم می‌سازد.

حاج نوری گفت: هم اکنون در سطح شهر واحدهای صنفی مشخص برای عرضه مرغ  سرد آماده طبخ آرتا جوجه سبلان را سازماندهی و با توجه به حمایت همه جانبه مقامات استان در حال گسترش می‌باشد.

 

 

ظرفیت اسمی کشتارگاه

حاج نوری در رابطه با ظرفیت اسمی کشتارگاه می گوید: واقعیت این است پیش از خرید تکنولوژی با سفرهای متعدد به کشورهای اروپایی و تحقیق و مشاهده عملکرد و کارآیی بسیاری از سازندگان عمده صنایع کشتارگاهی در مجموع تصمیم گرفتم که از لینکوی آلمان با رعایت کامل خدمات بعد از فروش و تکمیل و به روز کردن تکنولوژی در آینده خرید کنیم. در حال حاضر ظرفیت اسمی و پروانه کشتارگاه، 6 هزار قطعه در ساعت و بالغ بر 23 هزار تن در سال و با رعایت یک شیفت کاری است اما به واقع به سبب بهره‌گیری بیشتر و بهتر خرید کلیه دستگاه‌ها با ظرفیت 10 هزار قطعه کشتار مرغ در ساعت انجام گرفته است.

حاج نوری گفت: آرتا جوجه سبلان اولین شرکت خریدار دستگاه‌های خط کشتار 2 مرغ با استفاده از ربات این شرکت آلمانی است که صاحب نظران و کارشناسان از مزیت این سیستم نسبت به سایر سیستم‌های مدرن موجود اطلاع دارند.

 

 

 

 

ظرفیت صنایع جانبی کشتارگاه آرتا جوجه سبلان

حاج نوری به عنوان یک کارآفرین برتر و با تسلط بر فرایند تولید گوشت مرغ به خبرنگار ما می‌گوید: شما می‌دانید که صنایع جانبی کشتارگاه برای عرضه و توزیع و تنظیم بازار حائز اهمیت است لذا در مرحله اول ظرفیت سردخانه کشتارگاه 3500 تن و ظرفیت تونل انجماد را 100 تن در نظر گرفته‌ایم.

حجم سرمایه گذاری برای کشتارگاه

مدیر آرتا جوجه سبلان می گوید: کل هزینه‌های ریال و ارزی انجام گرفته در این پروژه 500 میلیارد ریال بوده است که بالغ بر 5 میلیون و 700 هزار یوروی آن به صورت ارزی و برای خرید ماشین آلات مدرن و پیشرفته هزینه شده است که خود حدود 27 میلیارد تومان می‌باشد.

از مدیر آرتا جوجه سبلان سوال می‌کنم: سهم سرمایه گذاری بانک‌ها چقدر بوده است؟ می‌‌گوید: ضمن تشکر از بانک‌های استان به ویژه بانک کشاورزی و سپه در حمایت‌های تسهیلاتی در سایر حلقه‌های زنجیره آرتا جوجه سبلان دراین پروژه سهم تسهیلات بانکی نداریم و 100 درصد سرمایه‌گذاری آورده شرکت بوده است.

 

زمین و تاسیسات ساختمانی

مهندس حاج نوری می‌گوید: زمین اختصاص یافته برای کشتارگاه 9 هکتار (90 هزار متر مربع) که 26 هزار متر آن زمین کشتارگاه با فضای مسقف 8600 متر مربع با هدف 40 درصد محصولات برای صادرات و 60 درصد برای بازارهای داخلی کشور اختصاص یافته است.

گفتنی است همان طوری که در ابتدا اشاره شد، در روز 8/6/96 کشتارگاه رسما افتتاح و آغاز به کار کرد. بازدید دکتر کلانتری و هیات همراه مهندس عباس کشاورز که صبح همان روز یک واحد تولیدی صنعتی سیب زمینی فرنچ فرایز را افتتاح کرده بودند به همراه مقامات استان از قسمت‌های مختلف کشتارگاه مدرن آرتا جوجه تحسین همگان را برانگیخت. در این بازدید مهندس قدرت اله نوری برای دکتر کلانتری و مقامات حاضر با دقت، مهارت و حوصله توضیحات کاملی درمورد هر بخش ارائه داد که به رغم طولانی بودن این بازدید با استقبال حاضران مواجه شد . نکته حائز اهمیت در توضیحات فنی قدرت اله نوری، تاثیر استفاده از تکنولوژی برای سرعت کشتار، صرفه جویی از ضایعات و تاثیر نهایی درکاهش قیمت تمام شده بود. گفتنی است حضور خبرنگاران اعزامی از تهران وخبرنگاران استان و تهیه گزارش و انجام مصاحبه‌های مختلف و انعکاس این بازدید موجب برجسته شدن توانمندی‌های استان اردبیل در عرصه کشوری و در سطح کشور گردید.

 

آرتا جوجه سبلان الگوی یک زنجیره مالکیتی مدرن وموفق

افتتاح کشتارگاه 10 هزار قطعه ای آرتا جوجه سبلان با برند تجاری «ناب پروتئین مهر» شرایطی فراهم ساخت که مدیریت بانک کشاورزی استان امکان بازدید خبرنگاران را از بخشی از واحدهای زنجیره آرتا جوجه سبلان به صورت فشرده فراهم سازد. به واقع امکان درج گزارش کاملی از تک تک این حلقه ها زنجیره آرتا جوجه به دلیل وسعت امکان پذیر نیست ولی در واقع تحقیق تمام بخش های این پروژه عظیم ملی که شاید در کل منطقه خاورمیانه و کشورهای اطراف بی رقیب باشد آشکار می‌سازد مهندس قدرت اله حاج نوری با مقبولیت قابل تحسین از سوی مقامات استان زنجیره‌ای را ایجاد کرده است که راهبردی و جامع است و توانایی این را دارد که ضریب تبدیل گوشت مرغ را در حد استانداردهای جهانی کاهش دهد و با حذف هزینه‌های سربار و کوتاه کردن فاصله‌های حمل ونقل جوجه یک روزه تا فارم‌های گوشتی همچنین تولید دان و پلت مورد نیاز در  7 مرحله از مراحل پرورش مرغ مادر و دوره‌های پرورش مرغ گوشتی در فاصله‌ای بسیار کم از مزارع مادر و گوشتی قیمت تمام شده را کاهش دهد کما اینکه مهندس حاج نوری در جمع خبرنگاران و در پاسخ این سوال که آیا می‌توانید از نظر ضریب تبدیل دان به گوشت و کیفیت گوشت مرغ در آینده با برزیل رقابت کنید، با صراحت گفت: از نظر قیمت به زودی به این رقابت دست می‌بابیم و از نظر کیفیت و در صورتی که با بیماری متداول طیور مواجه نشویم که نیاز به مصرف دارو داشته باشیم حتی بهتر از بزریل گوشت مرغ کیفی را عرضه خواهیم کرد. برای جلوگیری از طولانی شدن گزارش خبری تحلیلی به اختصار به بخش‌های مختلف زنجیره تولید شرکت آرتا جوجه می‌پردازیم، فقط ذکر این نکته حائز اهمیت است که مهندس حاج نوری علاوه بر استفاده و اتکا به نظر برجسته‌ترین کارشناسان تاسیسات و صنایع داخلی همچنین متخصصان تغذیه و پرورش برای اطمینان در مراحل ساخت، نصب و راه اندازی و نهایتا همه جانبه بودن ضریب سرمایه‌گذاری از یک مهندس برجسته آلمانی برای ساخت سالن‌های پرورش با ویژگی‌های اقلیمی اردبیل که از منفی 38 درجه تا 45 درجه سانتیگراد تفاوت دما دارد،‌ برای ساخت سوله‌های در دست اجرا با عرض 18 متر در 145 متر استفاده کرده است. کارشناسان و متخصصان صنعت مرغداری به خوبی می‌دانند رعایت تهویه هوای سالن‌ها و عایق بندی با ساندویچ پانل‌های استاندارد جهانی تا چه حدی در بهره‌وری موثر است و این نکاتی است که حاج نوری به عنوان مرغداری مسلط و آگاه به فرایندهای مختلف زنجیره تولید رعایت می‌کند .

 

بخشی از حلقه‌های زنجیره تولید گوشت مرغ و صادرات

به طور خلاصه می‌توان به حلقه‌هایی از زنجیره تولید گوشت مرغ در شرکت آرتا جوجه سبلان به شرح زیر اشاره کرد:

1- یازده فارم مرغ مادر به ظرفیت بیش از ده میلیون و یکصد هزار قطعه که گفته می‌شود به طور متوسط 5 درصد جوجه تولید کشور را شامل می‌شود

2- هشت فارم مرغ گوشتی به ظرفیت 500 هزار قطعه در هر دوره

3- کشتارگاه مجهز و مدرن 10 هزار قطعه‌ای در ساعت

4- کارخانه کارتن سازی با ظرفیت 360 تن در سال

5- کارخانه جوجه کشی با ظرفیت 17 میلیون عدد تخم مرغ که مراحل اتمام را سپری می‌کند

6- کارخانه تولید خوراک دام با ظرفیت 100 هزار تن در سال برای تامین نیاز واحدها به دان آماده

7- کارگاه پوشال پشم چوب با ظرفیت 4 هزار تن در سال در مرحله احداث

8- سردخانه مدرن ویژه کشتارگاه با ظرفیت 5 هزار تن در سال

9- سردخانه صنعتی مدرن زیر صفر و بالای صفر با ظرفیت 20 هزار تن در سال

10- ساخت کارخانه دی و منو کلسیم فسفات به ظرفیت 26 هزار تن در سال و همچنین برنامه‌های صادرات گوشت مرغ به کشورهای روسیه، گرجستان و کشورهای منطقه

گفتنی است برای پشتیبانی از تسریع این پروژه ها، بانک کشاورزی حدود 40 میلیارد تومان تسهیلات به شرکت آرتا جوجه سبلان اعطا کرده است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت