پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

سیمای جهانی تولید گندم
12 6132

گندم یکی از مواد غذایی اصلی در سراسر جهان استکه برای تولید، نیاز به شرایط آب و هوایی پایدار دارد و البته در بسیاری از کشورها این شرایط مهیا است. ذرت، برنج و گندم، بیش‌ترین غلاتی هستند که در جهان تولید می‌شوند و گندم در میان آن‌ها رتبه‌ی سوم را دارد، بنابراین نقش مهمی در صنعت کشاورزیجهان ایفا می‌کند.

۱۰ کشور برتر تولیدکننده‌ی گندم در سال ۲۰۱۶، طبق اطلاعات آماری «سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (Food and Agriculture Organization of the United Nations)، یا به اختصار (FAO):

10 کشور برتر تولیدکننده گندم در جهان

چین با ۱۳۲ میلیون تن مقام اول

کشور چینبه‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گندم، نقش مهمی را در پویایی بازار غلات در سرتاسر جهان ایفا می‌کند. در این کشور، گندم یکی از مواد غذایی اصلی مورداستفاده‌ی مردم است، و ۴۰ درصد از مصرف غلات این کشور را تشکیل می‌دهد. گندم در جلگه‌های رود زرد(Yellow River) و رود هوآی(Huai River) به مقدار زیادی کشت می‌شود.

۲.هند (۹۳٫۵ میلیون تن)

گندم، بعد از برنج، دومین محصول خوراکی مهمی است که درهند کشت می‌شود و هر روز صدها میلیون هندوستانی را سیر می‌کند. گندم در ایالت‌های شمالی و شمال شرقی این کشور، ازجمله در نزدیکی مرز آن با پاکستان، غذای مهمی به شمار می‌رود. از کشور هند مقدار زیادی گندم نیز به کشورهای دیگر صادر می‌شود. در حدود ۸٫۷ درصد از کل تولید گندم جهان، در دست کشور هند است و ۱۳ درصد از زمین‌های قابل‌کشت در هندوستان به کاشت گندم اختصاص داده‌شده است. در هند، معرفی انقلاب سبز (Green Revolution) باعث افزایش قابل‌توجهی در تولید گندم شد و میزان تولید گندم ملی تنها در یک دهه‌، بین سال‌های ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰، به دو برابر رسید.

۳.روسیه (۷۳ میلیون تن)

گندم زمستانی، نوع اصلی گندمی است که در این کشور رشد می‌کند. این محصول، بیش‌تر در قسمت‌های غربیروسیه و اطراف مسکو پرورش می‌یابد. در مزارع این کشور از دستگاه‌های مدرن و انواع کودها استفاده می‌شود. این محصول بین ماه آگوست و اولین هفته‌ی اکتبر کاشته می‌شود و مابین ماه‌های جولای و آگوست سال بعد برداشت می‌شود.

۴.آمریکا (۶۳ میلیون تن)

با توجه به مساحت بزرگ کشورآمریکا، مزارع وسیعی برای کشت انواع محصولات در دسترس است. هشت نوع متنوع از گندم در آمریکا تولید می‌شود. نیمی از تولیدات گندم آمریکا، در داخل کشور به فروش می‌رسد، و مابقی آن صادر می‌شود.

۵.کانادا (۳۰ میلیون تن)

گندم، مهم‌ترین محصولی است که در کانادا رشد می‌کند و چندین نوع از آن در این کشور کشت می‌شوند. با توجه به اینکه کشور کانادا جمعیت پایینی دارد، نیاز به مواد غذایی اصلی، چندان زیاد نیست و بنابراین بخش اعظم گندم تولیدی این کشور، به کشورهای دیگر صادر می‌شود. مزارع بزرگی در سرتاسر کانادا وجود دارد که شرایط خاک و دما در آن‌ها برای کشت بسیار مناسب است. این کشور در تولید محصولات دیگری که به‌عنوان ماده‌ی غذایی اصلی استفاده می‌شوند نیز سهیم است. دانه‌های گندم برای اهداف مختلف استفاده می‌شوند، ازجمله تولید آرد برای صنعت نانوایی و برای استفاده به‌عنوان خوراک دام. استان‌های ساسکاچوان، آلبرتا، و انتاریوبیشترین تولید گندم را در کشور کانادا دارند.

۶.فرانسه (۲۹٫۵ میلیون تن)

اقتصادفرانسهبر پایه‌ی تولیدات کشاورزی و دامداری است. مکان‌های وسیع تولید گندم، آن را به بزرگ‌ترین تولیدکننده‌ی گندم در کل اروپا تبدیل کرده است. این کشور، جزء برترین تولیدکنندگان بسیاری از محصولات کشاورزی دیگر است و ازآنجایی‌که اقتصاد این کشور به فروش و صادرات محصولات کشاورزی بستگی دارد، تولید بیش‌تر، به رشد اقتصادی آن کمک شایانی می‌کند. در این کشور از تکنولوژی مدرن در کشاورزی استفاده می‌شود. گندم زمستانی نوع عمده‌ی گندمی است که در این کشور رشد می‌کند، و در فصل پاییز کاشته می‌شود و در ماه آگوست سال بعد برداشت می‌شود.

۷.اوکراین (۲۶٫۵ میلیون تن)

گندم در سرتاسراوکراینتولید می‌شود، و البته بخش اعظم تولیدات از مناطق جنوبی و مرکزی تأمین می‌شود. گندم در فصل پاییز کاشته می‌شود و مابین ماه‌های جولای و آگوست سال بعد برداشت می‌شود. کشور اوکراین که درزمانی به آن «صبحانه‌ی اروپا» گفته می‌شد، نوعی گندم زمستانی سفت و قرمز را به‌طور عمده تولید می‌کند، که در پختن نان استفاده می‌شود.

۸.پاکستان (۲۶ میلیون تن)

گندم درپاکستان، مهم‌ترین غلات به‌شمار می‌رود، و یکی از اقلام اصلی در رژیم‌ غذایی مردم پاکستان است. گندم در سرتاسر پاکستان کشت می‌شود. ازآنجایی‌که بخش بزرگی از اقتصاد مردم پاکستان به کشاورزی مرتبط است، تولیدات کشاورزی برای آن‌ها بسیار حائز اهمیت است. استان‌های پنجاب و سِند بیش‌ترین تولید گندم را دارند. آبرفت‌های به‌جامانده از رودخانه‌یسِند، به حاصلخیزی خاک این استان‌ها و کشت غلات مختلف، ازجمله گندم، در ابعاد وسیع کمک می‌کند.

۹.آلمان (۲۵ میلیون تن)

درگذشته، صنعت کشاورزی در کشور آلمان بخش کوچکی از اقتصاد آن را تشکیل می‌داد. اما امروزه با پیشرفت‌هایی که این کشور درزمینه‌ی کشاورزی داشته است، تولید گندم، رشد قابل‌توجهی داشته و این کشور به یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان غلات در اتحادیه‌ی اروپا تبدیل‌شده است. ایالت‌های بایرن و نیدِرزاکسِن، بزرگ‌ترین تولیدکنندگان گندم در کشور آلمان هستند. اگر شرایط آب و هوایی به شکل نرمال و معمول خود باشد، گندم در ماه اکتبر کاشته می‌شود و در ماه آگوست سال بعد، برداشت می‌شود.

استرالیا با تولید ۲۳ میلیون تن گندم در مقام دهم

یکی از عمده‌ترین محصولات زمستانی که در استرالیا رشد می‌کند، گندم است. استرالیای غربی، ویکتوریا، نیو ساوت ولز(یا ولز جنوبی نو) بیشترین تولید گندم را در قاره‌ی استرالیا دارند. در ماه‌های پاییز، گندم کاشته می‌شود و بسته به شرایط محیطی، در بهار یا زمستان برداشت می‌شود. استرالیای غربی بزرگ‌ترین صادرکننده‌ی گندم، خصوصاً به کشورهایی در آسیا و خاورمیانه است، و درآمد سالیانه‌ای در حدود ۲ میلیارد دلار از فروش گندم کسب می‌کند. از حدود ۳۰ سال گذشته تابه‌حال، رشد ثابت سالیانه‌ی ۱ درصدی در تولید گندم استرالیای غربی وجود داشته است. از طرف دیگر، ساحل شرقی استرالیا، نوعی گندم را به‌منظور مصرف داخلی و برای استفاده به‌عنوان ماده‌ی اولیه، تولید می‌کند.

برگرفته از مجله شماره۲۰۹ صنایع زیرساختهای کشاورزی

صنایع کشاورزی 209

 

صنایع کشاورزی 2092

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت