پنجشنبه, ۲۳ آبان ۱۳۹۸

نامه سرگشاده کشاورز گندمکار کرمانی به کمیسیون کشاورزی مجلس

قیمت گندم خریداری شده و در حال خرید امسال را افزایش دهید!

 

سالاری

اعضای محترم کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی:

ما کشاورزان گندمکار کرمانی نمی گوئیم از دولت برای افزایش قیمت گندم در سال جاری ناامید شده ایم ، اما صداهایی که از جانب بخش هایی از دولت شنیده می شود نگران کننده است و آشکار میسازد که تشکیلاتی وجود دارد که نمی خواهد در تولید گندم به خودکفایی برسیم.

ما از مشکلات و تنگناهای دولت به نحوی اطلاع داریم اما این را هم میدانیم که اگر گندم به مقدار کافی در داخل تولید نشود به عنوان یکی از شاخص های اصلی امنیت غذایی باید از خارج کشور وارد شود ؛ آیا با توجه به موضوع تحریم ها و کمبود منابع ارزی و قیمت بالای گندم خارجی ، دولت با مشکلات بیشتری موهجه نخواهدشد؟ وقتی وزیر کشور با قطعیت می گوید ، قیمت گندم امسال تا پایان سال افزایش پیدا نخواهد کرد اطلاع ندارد تفاوت قیمت گندم با جو که مصارف دامی دارد حداقل 400 تا 500 تومان می باشد و این واقعیت موجب می شود دامداران ترجیح می دهند که گندم را با جو جایگزین کنند و کشاورزان گندمکار را در وضعیتی قراردهند که فقط بخشی از گندم خود را با قیمت 1700 تومان به دولت بفروشند و از فروش تمام گندم خود به قیمت تضمینی اجتناب کنند .

اینکه عده ای از مسئولان نابخردانه می گویند کشاورزان امکان انبار گندم خود را ندارند ضمن اعتراف به این موضوع که قصد انبارکردن گندم در میان کشاورزان قوت گرفته است ، باید گفت، مگر باغداران برای نگهداری محصول خود انبار دارند یا اجاره انبار و نگهداری آن کاری دشوار یا غیرممکن است.

این عذرهای بدتر از گناه از سوی کسانی که خود متولی خرید گندم هستند آشکار می سازد که این مسئولین راحت ترند و تمایل دارند بجای خود اتکایی با امکاناتی که دارند گندم وارد شود گرچه با قیمت خیلی بیشتر از قیمت خرید تضمینی !

به اطلاع شما نمایندگان محترم می رساند که از هم اکنون در میان کشاورزان گندم کار زمزمه هایی شنیده می شود که به دنبال کشت جایگزین گندم باشند چرا که تورم افسار گسیخته و مهار نشدنی کشاورزان را در وضعیتی قرارداده است که محصول دیگری که می تواند هزینه های آنان را پوشش دهد در برنامه تولید خود قرار دهند .

به استحضار شما نمایندگان مردم می رساند که از همان ابتدا سازمان برنامه و بودجه ، نگرش جانبدارانه و مسئولانه ای نسبت به قیمت تضمینی گندم نداشت کما اینکه ابتدا این رقم را 1470 تومان اعلام کرد و وقتی که کشاورزان در سراسر کشور اعتراض کردند رئیس جمهور محترم این رقم را به 1700 تومان ارتقا داد ولی روند رشد تورم و هزینه های تولید به گونه ایست که این رقم نیز کفاف نمی کند و حداقل رقم باید 2500 تومان باشد.

ما خواستاریم در این قیمت ، چه برای گندمهای خریداری شده و چه برای آنها که در مناطق سردسیر خریداری خواهند شد افزایش یابد و انتظار داریم شما به عنوان اعضای کمیسیون تخصصی مجلس و مطلع از امور و تنگناهای کشاورزی از حقوق حقه ما دفاع کنید و اجازه ندهید عده ای که راحتی و سود خود را در واردات می بینند عرصه خودکفایی گندم را هرروز تنگتر کنند.

نمایندگان محترم ، علت! گفتنی در این عرصه از جمله گسترش قاچاق و خارج شدن گندم از چرخه فروش تضمینی و دلسردی کشاورزان در کاشت گندم ، تورم رو به افزایش و نگرانی شدید تولیدکنندگان و هر روز فقیرتر شدن کشاورزان است ولی آنچه که عاجل است تعدیل قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی 97-98 و تسریع در اعلام یک قیمت مناسب تضمینی برای سال زراعی 98-99 قبل از مهرماه پیشرو است؛ امیدداریم شما صدای ملت به ویژه کشاورزان باشید و با دفاع منطقی و علمی خود، نگذارد به کشاورزان اجحاف شود.

 

سالاری ساردونی و جمعی از کشاورزان گندمکار کرمانی

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت