پنجشنبه, ۰۸ خرداد ۱۳۹۹

عاجل ترین تصمیمات برای امنیت صنعت مرغداری

jafer

در پی آرامش و ثبات نسبی بازار گوشت مرغ و به رغم نگرانی مرغداران زیان دیده در دوره های قبلی پرورش و حاشیه سود اندک آنان و در این مقطع ، به دلیل عرضه نسبتا" مناسب نهاده ها به بازار و دسترسی آسانتر مرغداران به کنجاله سویا و تا حدودی ذرت ، به قیمت مصوب ، گفتگویی اختصاصی با رئیس هیات مدیره اتحادیه سراسری مرغداران کشور انجام داده ایم که برای حفظ شرایط کم نوسان کنونی و درک شرایط حساس و مشکلاتی که پیش روی صنعت مرغداری است حائز اهمیت است .

گرچه مهندس جافر از همان ابتدا یادآور شد خوب بود اگر وزیر محترم و یا معاون ایشان در یک جلسه رو در رو با اعضای هیات مدیره اتحادیه و جمعی از مرغداران شرکت می کرد تا درک واقعی تر از مسائل و مشکلات راه ترسیم کنیم ولی در سال رونق تولید آنهم در شرایط تحریم ها و مقابله و تقابل جوئی دولت زورگوی آمریکا در تمام زمینه ها ایجادکرده است بحث ایجاد امنیت غذایی حائز اهمیت فوق العاده ای است زیرا مستحضرید که گوشت مرغ و تخم مرغ به رغم تمام دشواری ها و فراز و نشیب های آن، یکی از پایه های اصلی امنیت غذایی به شمار می رود و مردم ما به مصرف آن عادت کرده اند و جزء اقلام اصلی مواد غذایی در سفره تمامی اقشار جامعه می باشد، همچنین در مراسم های مذهبی اعیاد دینی و ملی گوشت مرغ اهمیت فوق العاده ای دارد، به همین دلیل فراتر از وزارتخانه، سیاستمداران تمامی بخش ها از بالاترین سطوح تا سطوح پایین در جوامع شهری و روستایی به تامین آن به مقدار کافی و با قیمت مناسب حساس هستند.

وی در رابطه با جایگاه صنعت مرغداری و تولید گوشت مرغ از نظر سیاسی گفت: توجه مسئولان و مقامات به طور طبیعی فشارهای مختلفی به وزارتخانه برای تامین گوشت مرغ و تخم مرغ اعمال می کند. وزیر هم همیشه به حساسیت موضوع توجه داشته اید لذا سیاست گذاری باید به گونه ای باشد که تولید دوام یابد و قیمت هم مناسب باشد، مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران یادآور شد البته با توجه به مشکلات موجود و افزایش نرخ ارز و نوسانات شدید، این سیاستگذاری و سیاست ورزی کاری دشوار است اما با برنامه ریزی مداوم و مستمر متناسب با شرایط اقتصادی از یک سو و توجه به اقلیم های متفاوت از سوی دیگر، تولید گوشت مرغ می تواند به همان هدفی که مورد نظر وزارتخانه و سایر مسئولان نظام است برسد، به عبارتی به میزان کافی تولید و در سراسر کشور به نسبت قابل قبول توزیع شود و در دسترس آحاد مردم قرار گیرد.

جافر در فراز دیگری از گفتگوی خود به خبرنگار کشاورزی آینده جهان (کاج) گفت: گوشت مرغ همواره با مازاد تولید و عرضه بیش از نیاز مصرف داخل یا برعکس مواجه بوده و خواهد بود. هر دوی این پدیده ها برای جامعه از یک سو و مرغداران از سوی دیگر مشکل ایجاد کرده است، اگر سیاست و برنامه ریزی در کلان متوجه حل این دو مشکل شود به گونه ای که مرغداران زیان نبینند و مردم هم با افزایش غیر متعارف قیمت مواجه نشوند و در نهایت یک تعادل نسبی ایجاد شود هم تولید می تواند تداوم یابد و هم رضایت مردم جلب می شود.

ایشان یادآور شد : مضرترین نگرش وقتی است که کسانی بخواهند این تعادل را با واردات ایجاد کنند. واردات ممکن است در کوتاه مدت و در شرایط عاجل چاره ساز باشد ولی ریشه های تولید را از بین می برد و جای خود را به دلیل سهولت، به تدریج در بازرگانی صنعت مرغداری باز می کند و کشور را با مشکلات بسیار مواجه می سازد.

تعادل میان رضایت مردم و جلوگیری از زیان مرغداران

مدیرعامل لتحادیه مرغداران کشور گفت: ایجاد تعادل ذکر شده (رضایت مردم و جلوگیری از زیان مرغداران) بر پایه تولید داخل موجب تقویت پایه های استقلال کشور می شود، پس باید تمامی مسئولان در سطوح مختلف را متوجه کرد که تولید داخل را پایه و مبنای حل مشکل قرار دهند.

ذخیره سازی در شرایط مطلوب

در حال حاضر به رغم اینکه بازرگانی از وزارت خانه، منتزع و منفک شد حداقل در بخش صنعت مرغداری با ترکیب آقایان مدرس خیابانی با تجربه و شناخت کافی از صنعت مرغداری و فراتر از آن حضور آقای مهندس دولت، به عنوان مشاور ایشان، همچنین مهندس امینی که خاستگاهش صنعت مرغداری بوده و 25 سال در این زمینه تجربه دارد شرایط خوبی را مهیا کرده است که بحث ذخیره سازی استراتژیک به خوبی و تخصصی انجام و موضوع صادرات از سوی کسانی که عمق تولید را نمی دانند در سایه قرار گیرد.

کمیته ذخیره سازی با حضور تشکل ها و همکاری صندوق طیور

وی یادآور شد: کمیته ذخیره سازی باید بر اساس اعتماد به تشکل های شناخته شده و معتبر در استان های مختلف کشور به گونه ای عمل کند که تشکل ها را درگیر ضمانت نامه های بانکی نکند، چونکه در توان تشکل ها نیست، این ضمانت را صندوق سرمایه گذاری صنعت مرغداری آقای پورسمر و همکارانشان بر عهده بگیرند و امر ذخیره سازی با اطمینان بر حاشیه سود اندک و منطقی برای مرغداران و با ابزار اعطای دان به تشکل ها برای ارائه به مرغدارانی که تولید خود را تحویل می دهند انجام گیرد.

رئیس هیات مدیره به این نکته اشاره کرد که کمیته ذخیره سازی نباید موضوع ذخیره سازی گوشت مرغ را همچون گذشته با روش ایستایی و حالت انبار و سردخانه ای انجام دهد یعنی ذخیره سازی مداوم صورت گیرد و در عین حال به ترتیب تاریخ خرید، مرغ های منجمد خریداری شده وارد بازار داخل شوند یا از طریق تشکل ها یا شرکت های بازرگانی معتبر و توانمند صادر کننده به بازارهای کشورهای اطراف صادر گردند.

عاجل ترین موضوع برای ذخیره سازی

جافر رئیس هیات مدیره اتحادیه مرغداران کشور گفت: عاجل ترین موضوع صنعت مرغداری در عرصه مرغ گوشتی برنامه ریزی در کمیته مربوط و با حضور نماینده تشکل ها با رعایت سود منطقی برای مرغداران است و این ذخیره سازی استراتژیک باید نو به کهنه باشد که جمع آوری با بحران انقضای تاریخ مواجه نشود. وقتی این طرح موفق می شود که مرغداران انگیزه تحویل مرغ خود را به تشکل ها داشته باشند و بطور قطعی یک حاشیه سود مطمئن برای آنان منظور گردد.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت