سه شنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۸

جنبش نرم افزاری بخش کشاورزی ؛ پیشبرد اهداف طرح آمایش سرزمین!

 

 vYUOon33EyCd

 

بحران کلیدواژه کشورهای توسعه نیافته ! بحران آب ، بحران قیمتهای تورمی ، بحران هدررفت منابع ، بحران مهاجرت روستایی ، بحران زیست محیطی ، بحران مدیریت و برنامه ریزی ، بحران ... ، بحران ...؛ آنچه در کشورهای توسعه نیافته بیشتر از هر چیز دیگری رخ می نماید ، بحران است ، بحرانی که همواره جوامع تحت حکمرانی این کشورها را در هراس و نگرانی و نداشتن چشم اندازی مثبت از آینده قرار می دهد.

در این گونه کشورها ، مشکل نه منابع طبیعی است و نه عدم وجود نیروی انسانی ! آنچه تامل برانگیز است عدم وجود مدیریت و برنامه ریزی راهبردی و اجرای صحیح راهبردهاست ! بحران این است ؛ بحران از طبیعت منشا ندارد.

صبح یک روز تابستانی برای خرید مایحتاج روزانه به بازار سری می زنیم عدم تعادل قیمت معناداری در میان اقلام خرید مشاهده می کنیم.

گاه دلمان برای خودمان می سوزد و گاه دلسوزی برای کشاورز زحمتکش تراکتور سوار و بیل به دست است که دسترنج خود را با کمترین بها به واسطه ها و سلفی خرها واگذار می کنند. درد امروز نه مکانیزاسیون است نه منابع آب ، نه بودجه و منابع مالی و نه نیروی انسانی ؛ هرچه لازم است به قدر کفایت داریم شاید محدودیت باشد ولی همین مقدار موجود هم کفایت می کند ؛ پس پاشنه آشیل و مسئله بحران ساز چیست که در چنین نوسانات شدید قیمتی ، چنین نوسانات عرضه و تقاضا ، چنین نوسانات تولید و مصرف ، چنین نوسانات واردات و صادرات گیر افتاده ایم و بحرانها را تحمل کرده و با آنها دست و پنجه نرم می کنیم و خیال آسوده نمی شویم از بحرانها !

برای ایجاد مدینه فاضله ، جامعه ای فارغ از نگرانی روزشماری می کنیم، طرح ها داریم ، برنامه های زمانبندی داریم همه روی کاغذها ، درون کارتابل ها ، روی میزها ، بین پرونده ها ، میان مقاله ها ، لابه لای فایلها !

جهان امروز از بروکراسی عبور کرده است و فضای میان تصمیم سازی و عملیاتی سازی را با کمک هوش مصنوعی و توسعه نرم افزاری به کوتاهترین حد خود رسانده است؛ جهانی که با سرعتی خارق العاده از "تهدیدها" ، "فرصت" می سازد و کمبودها را با چتر نجات مکانیسم های نرم افزاری و تکنولوژیک پاسخ داده است.

طرح آمایش سرزمین از جمله طرح های موثر است که در میان بودن و نبودن ، شدن و نشدن ، خواستن و نخواستن گیر افتاده است آنچه که به کمک توسعه نرم افزاری و هوش مصنوعی به راحتی قابل اجراست تا سنگ بزرگ توسعه را با ابزار مدرن به سمت هدف اصلی خود پرتاب کند؛ اکنون که اطلاعات کافی از میزان تولیدات ، منابع آبی و خاکی ، میزان زمین های قابل کشت ، قابلیتهای کشت استانی هر محصول ، سطح زیرکشت ، میزان مصرف ، میزان صادرات و واردات ، ادوات و ماشینها ، سطح زیر کشت گلخانه ای ، برنامه های توسعه ای ، پیش بینی های هواشناسی و هزاران بُعد پیدا و پنهان سیاسی ، اقتصادی و جغرافیایی که باید در طرح جامع لحاظ شود در دست میباشد تنها نیاز به یک تیم تحلیلگر و برنامه نویس نرم افزاری کاردان داریم که از این خشت خام ، بنایی عظیم و ماندگار بنیان کند؛ آنچه که در میان جوانان و جامعه نرم افزاری کشور ، نمونه های موفق و آزمون پس داده بسیاری از آن مشاهده می شود.

طرح آمایش سرزمین بخش کشاورزی در سال 1393 فاز تحقیقاتی و اطلاعاتی خود را پشت سر نهاد و در حال حاضر در انتظار تصمیم عاجلی جهت عملیاتی سازی است آنچه برای جلوگیری از بحرانها، سلاحی کارآمد است و میتواند خیل عظیم مسئولین را از این چم چاره ها ، تصمیمات ضربتی و سیاستگذاری های عاجل و ناپخته نجات دهد.

همانند آنچه در حوزه های دیگر مدیریتی کشور به عنوان مثال، نظام سلامت کشور در حال اجراست و بطور آنلاین از سراسر کشور قابلیت کنترل ، پایش و تصمیم سازی دارد گرچه این طرح هنوز فازهای تکمیلی را پشت سرنگذاشته است ولی در همین شرایط فعلی هم تحول عظیمی در سلامت و بهداشت جوامع کوچک روستایی و در سطح کلان کشور ایجاد کرده است؛ و یا حتی در اِشِل بسیار کوچکتر همانند آنچه در سیستم نرم افزاری فروش و توزیع شرکتهای پخش کوچک و بزرگ در جریان است و تسلطی کامل و همه جانبه بر تمام جوانب فعالیتهای و سیستم های مدیریتی میدهد و مکانیزم را از سیستم بروکراتیک به اتوماسیون ارتقا میدهد.

از طریق هوش مصنوعی و توسعه نرم افزاری علاوه بر رفع نیازها می توان چشم اندازهای تازه ای را برای بخش کشاورزی ترسیم کرد و خیالی آسوده برای کشاورز ، مصرف کننده و مسئولین پاسخگو فراهم کرد و دیگر از بحران سازی ، تصمیمات ناگهانی و تشدید بحران کمترخبر خواهدبود ؛ مصرف کننده می تواند قیمت تمام شده سبد تغذیه ای خود را در ثباتی نسبی ببیند ، کشاورز نگران قیمت خرید و فروش محصولش نباشد و خواب مسئول آشفته نشود.

شخص وزیر و وزات جهادکشاورزی همانطور که از ورود استارتاپ ها به عرصه کشاورزی سخن می گویند و خود را مشتاق حضور بخش خصوصی دانش بنیان در بخش کشاورزی می دانند جهت عملیاتی سازی طرح آمایش و ایجاد یک نظام جامع آنلاین در سراسر کشور لازم است از توانمندیهای نرم افزاری ، هوش مصنوعی و نظام داده پردازی آنلاین به خوبی بهره ببرند و کلیدواژه بحران را از فرهنگ لغت بخش کشاورزی حذف نمایند .

همانطور که این چنین استارتاپهایی در زمینه های دیگر نقش تعیین کننده ای را ایفاکردند؛ همچون استارتاپهای بخش حمل و نقل که با موفقیتهای خود توانستند از فاز استارتاپی خارج شده و به یک شیوه کسب و کار بدل شوند و سیستم حمل و نقل و راهبری را تحول دهند و منطقی برای برآورد کرایه ها و هزینه های حمل و نقل کالا و انسان پیاده سازی کنند و باری از دوش وزارت راه و شهرسازی بردارند.

آنچه که امروز نمی توان در میان کاغذ بازی ها ، بخش نامه ها ، نظام بروکراتیک ادارات ، تصمیمات عاجل شبانه و ارزهای ارزان حمایتی دولت یافت را ، می توان در تکنولوژی ، هوش مصنوعی ، نرم افزارهای جامع و تخصصی و اپلیکیشن های نظام مند به دست آورد.

کار جهان امروز فراتر از راه اندازی سایت ، صدور بخشنامه و اطلاعیه ، سفرهای استانی و سخنرانی های اشک و آه آلود است. امروز باید از مصنوعات بشری برای نجات بشر استفاده کرد ؛ امروز چشم بیداری نیاز است که در 24 ساعت شبانه روز و 7 روز هفته در حال رصد و پایش باشد و از ماهها قبل بدون لحظه ای سستی و کاهلی به محاسبات علمی بپردازد و راهنمایی دقیق و بدون خطا برای کشاورزی ، اقتصاد و سیاست کشور باشد.

همین الگوریتم ها و منطق محاسباتی است که می تواند از طرحهای روی کاغذ ، یک سیستم جامع و سازنده را پایه ریزی کند ،آنچه که می تواند بحران ها را به خاطره ها و تاریخ بسپارد و رنگ کشاورزی مملکت را سبزتر و زنده تر کند.

 

کشاورزی آینده جهان

مرضیه زارعی

98.8.4

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت