جمعه, ۰۲ اسفند ۱۳۹۸

تشکل های مرغ تخمگذار و انفعال در فرهنگ سازی

 

D1736916T13007772webb

حتما به خاطر دارید که مجموعه تشکل های چهارگانه تخم مرغ به اضافه اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار موسوم به «میهن»، روز جهانی تخم مرغ را در یکی از سالن های اتاق بازرگانی در سکوت و بی خبری برگزار کردند و رسانه های تخصصی مرتبط که طی سال بدون کوچکترین حمایتی از سوی این تشکل ها یا وزارتخانه مقالات و مطالب متعددی از مراکز مطالعاتی تحقیقاتی و دانشگاه های مرتبط یا مجلات علمی خارجی ترجمه و با عکس و تفصیلات در سایت ها یا صفحات خود به صورت رنگی و با هزینه بسیار برای فرهنگ سازی انتشار می دهند در این مراسم حضور نداشتند.

گرامی داشت این روز و این اتفاق بهانه ای شد که کشاورزی آینده جهان (کاج) با برند اخبار سبز ایران در یک کار مشترک با موسسه اطلاعات مرغداری با برند آی تی پی نیوز نقدی بر مجموعه منفعل این تشکل ها در فرهنگ سازی تهیه و تدوین و انتشار دهد و آنها را مورد انتقاد و خطاب قرار دهد که به جای التجا و اتکا به دولت برای عدم مواجهه با بحران قیمت و نوسان آن در بازار، فرهنگ عمومی جامعه را در باره خواص تخم مرغ این معجزه خلقت ارتقا و اطلاعات کهنه و منسوخ 40 سال پیش که مصرف این ماده غذایی به دلیل ایجاد کلسترول مضر است را بزدایند.

این فرهنگ سازی جزء وظایف ذاتی تشکل های تخم مرغ است. مجموعه این تشکل های اربعه که یک مدیر دارند و همچنین اتحادیه که چشمش به دولت است، مانند بسیاری مواقع دیگر که در مقابل انتقادات سکوت می کنند این بار هم سکوت کردند، حال شاید کلیات آن را پذیرفته و جوابی نداشته اند.

به هر حال، آی تی پی نیوز پرسش نامه ای را روی سایت پر بیننده خود گذاشت با یک سوال: آیا تشکل های فعال در صنعت مرغ تخمگذار در بالا بردن سرانه مصرف تخم مرغ و ترویج مصرف آن تاثیرگذار بوده اند؟ بالغ بر 30 هزار نفر به این سوال پاسخ دادند: 38.59 درصد جواب بله و 61.41 درصد جواب خیر. این خود تایید دیگری بر انتقادهای مندرج در مقاله «صنعت تخم مرغ ایران تشکل سازی بسیار، فرهنگ سازی کم» است. باید بر این نکته تاکید کنیم جامعه مخاطب این پرسش نامه غالبا مرغداران اعم از تخمگذار، گوشتی و یا مادر و غیره بوده اند و نتیجه این شده است حال اگر این پرسش نامه توسط یک رسانه عام با مخاطبان عمومی انجام می گرفت می گفتند کدام تشکل ها؟ مگر تشکلی هم در زمینه مرغداران تخم گذار هست که نقشی داشته یا نداشته باشند؟

البته بخش دولتی مربوط به دلیل کثرت جلسات با این تشکل ها به خوبی از ترکیب آنان و ناتوانی هایشان اطلاع کامل دارند و به عنوان ابزارهایی برای پیشبرد سیاست های خود در قالب یک رابطه بده بستانی از آنان بهره وافر می برد.

 

موسسه اطلاعات مرغداری ایران آی تی پی نیوز

کشاورزی آینده جهان (کاج) اخبار سبز ایران

98.8.13

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

vanali33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت