سه شنبه, ۱۳ خرداد ۱۳۹۹

ما هزاران آبکند در شهرمان داریم

 

pond

سیل های اخیر سبب شده که ابوالفضل معزی از کارشناسان صنعت آب و سلامت در ایالت تگزاس ، دلنوشته ای جهت شفاف سازی ، اطلاع رسانی و ارائه راه حل به پایگاه اخبار سبز ایران ارسال کند که در ادامه میخوانید:

شاید ندانید ولی من بیست و نه سال در سمت هیدرولوژیست ارشد و متخصص مدیریت سیل در تگزاس مشغول به کار هستم. این فاجعه بزرگ اخیر ایران قلب مرا شکسته؛ آنقدر باران که انجا آمده، آنقدر ناچیز و زیر پا (پیش)افتاده است که وقتی بچه های سر کار ما از من پرسیدند، خجالت کشیدم بگم......

در شهر ما یک شبه بیست و سه اینچ باران میاد و دو ساعت بعد شما یک قطره آب در خیابان ها نمی بینید. یک دوست در ایران از من درباره راه حل پرسید.

وطنم قلب من است.....

با مدیریت منسجم ، بدون در نظر گرفتن مسائل سیاسی، هدر نکردن پول مردم میشه یک سیستم مدیریت سیل راه انداخت. در شهر ما ، ما هزاران آبکند داریم. هر محله، هر مرکز فروش و تجارتی ، هر پارکینگ ، برای خودش اجبارا" باید قبل از احداث ، یک آبکند به اندازه مساحت اون جا را بسازه.

این آبها در این Retention Ponds جمع میشن ...شما اگر باران های سیل آسای تگزاس و یا سیاتل را داشتید، در همان روز اول تمام استان زیر آب می رفت. ما سیل ها را با " صد ساله" و پانصد ساله" طبقه بندی می کنیم. آنچه شما در ایران داشتید، یک باران معمولی بهاره در تگزاس است. برای مثال باید بگم در هالووین پنج شش سال پیش، ما بیست و دو ( 22) اینچ معادل ۵۵سانتیمتر ارتفاع ریزش باران داشتیم که فقط یک محله که آن هم در ده متری یک Creek بود مورد آسیب قرار گرفت. ما اینجا دریچه های سد ها را به روی مردم باز نمی کنیم. در شهر ما دو سد بزرگ است که سازمان مدیریت کلرادوی سفلا اون ها را مدیریت میکنه. من با اونها از نزدیک کار میکنم. نمیخوام کشورم را ملامت کنم، ولی اونجا خیلی کار داریم. بچه های سر کارم وقتی پرسیدند چند اینچ بارون اون سیل را راه انداخته، خجالت کشیدم بگم. در شهر ما دوازده سال پیش، بیست و سه اینچ بارون ( حدود 60 سانتیمتر ) در بیست و چهار ساعت ریخت، آب از آب تکان نخورد.

ما یک تیم صد و پنجاه نفره داریم که هر روز ( بله هر روز) سیلاب های شهر را نظارت می کنند. شاید فکر کنید تگزاس خشک است، ولی بیایید و ببینید که ما چطور برای جلوگیری از سیل نهضت درختکاری و چمن راه انداخته ایم.

در تگزاس شما اگر یک درخت را بدون اجازه چندین ارگان شهری، ایالتی و یا دولتی فدرال قطع کنید، یک جرم بزرگ محسوب میشه. اینجا ما آنلاین ثبت نام میکنیم و دو هفته بعد برایمان سه تا درخت مجانی می آورند و می گذارند جلوی در و می روند.

در تگزاس، قبل از اینکه شما اجازه و پروانه ساخت یک مجتمع تجاری را بگیرید، باید نشان بدید که به ازای مساحت اونجا ، چه Retention Pond در نظر دارید. ما اینجا دو نوع آبکند داریم که احداث اونها اجباری است. یکی Retention Pond و دیگری Detention Pond.. در جاهای بزرگ تر هم Flood plane داریم. این آبکند ها ، گنجایش سیل صد ساله تا پانصد ساله را دارند. این بدین منظور نیست که این سیل ها هر صد سال و یا پانصد سال رخ می دهند. مثلا باران شب هالووین هفت سال پیش، بیشتر از بیست و سه اینچ باران را یک شبه ریخت و رفت. فقط خانه هایی که بیست متر از Williamson Creek فاصله داشتند، مورد خسارت قرار گرفتند. در اینجا خانه ای نزدیک به رودخانه و Creek گران تر و ناب تر است.

 

اخبار سبز ایران: این برخوردهای صادقانه و به دور از تکلف نشانه همدردی و در عین حال پیشنهادات ساده برای کاهش دامنه مصیبت ناشی از سیل اخیر ایران است.

SarmayehGozariKousar

Mahan00

Dizbad00

SharifAbad00

Eshragh00

Khorak-Dam-Pars00

Abzi-Exir00

SanayeKeshavarzi00

KHavarDasht00

Dena00

Panbeh-Khorasan00

SHimiDarouKousar00

Azmayeshgah-Kowsar00

VIV MEA GIF Banner EN 500x700px 01

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت