دوشنبه, ۲۴ خرداد ۱۴۰۰

واردات برنج ممنوع!

شنبه, 22 آبان 2020

اخبار کشاورزی

سیر تکوین برآمد جهانی تغییر اقلیم در دیپلماسی جهانی و جایگاه ایران

سیر تکوین برآمد جهانی تغییر اقلیم در دیپلماسی جهانی و جایگاه ایران

 

پنج شنبه شانزدهم اردیبهشت 1400                    8:28

کاج پرس:

کمتر سیاستمدار، برنامه ریز یا نماینده ای از مجلس، حتی از کمیسیون کشاورزی به موضوع برآمد جهانی تغییر اقلیم در دیپلماسی کشور ما توجه کرده یا نظری بیان داشته است، حال آنکه این موضوع به تدریج جایگاه برجسته ای در دیپلماسی جهان پیدا کرده و در روابط میان کشورهای جهان به یک دیسیپلین (قاعده مندی) یا یک پرستیژ سیاسی تبدیل شده است.

آغاز این برآمد و فرارویی آن به مناقشات سیاسی جهان به طور عمده بعد از خروج دولت ترامپ از پیمان پاریس و بی توجهی این کشور به کاهش میزان گازهای گلخانه ای و بحث آسیب پذیری لایه اوزون و افزایش گرما در جغرافیاهای متفاوت بوده است و دیدیم به محض ورود بایدن به کاخ سفید در کنار 12 دستورالعمل اجرایی اصلاحی، موضوع بازگشت به پیمان زیست محیطی پاریس برجسته و توجه برانگیز بود.

حال شاهد هستیم به رغم اهمیت این موضوع، در میان بعضی از سیاستمداران و یا نمایندگان مجلس و در چهارچوب دیپلماسی سرسری و کم مایه، چنین گفته می شود که ما خودمان درگیر هزاران معضل ریز و درشت هستیم، حالا بیاییم موضوع تغییر اقلیم که بحثی فرعی و دور از دسترس است را به چالش سیاسی یا اجتماعی خود تبدیل کنیم؟

این همان نوع نگرشی است که جامعه مدنی کشور را جعلی و وجود آن را نه تنها انکار بلکه متهم به تبعیت از سیاست های کشورهایی می کند که با کشور ما دشمنی دارند! به عبارتی با نادیده گرفتن موضوع تغییرات اقلیمی به عنوان یک خواست عمومی کشورمان و تاثیر این پدیده در اقتصاد، روابط بین الملل و سیاست های خارجی می خواهند به خیال خود از کنار آن بگذرند، هر چند هرازگاهی بعضی توصیه های حکیمانه از بالادست در مورد محیط زیست و توجه به تغییرات جهانی اقلیم با صراحت و روشنی بیان می شود!

در واقع، همان کسانی که به انکار موضوعات کلی محیط زیست و تغییرات اقلیمی می پردازند، برای مداهنه و ظاهرفریبی و از روی سیاسی کاری، برخی مفاهیم این پدیده عالم گیر را در برابر رسانه ها تکرار می کنند ولی موضوع، عمیق تر و جدی تر از این نمایش ها و نیازمند تصویب قوانین و مقررات لازم الاجراست زیرا جامعه جهانی به این که کدام کشور، با چه شیوه ای و با چه میزان اهمیت به این تغییرات توجه دارد بسیار اهمیت می دهد.

گذشته از تبعات زیان بار اقتصادی ناشی از بی توجهی به مسئله تغییر اقلیم، هر آینه افکار عمومی در عرصه جهانی - که اینک به عنوان عاملی تعیین کننده در رویکرد سیاست گذاری کشورها عمل می کند- به این نتیجه برسد که ایران توجهی به مسائل زیست محیطی ندارد و تدابیری برای همسازی و همراهی خود با تغییرات اقلیم اندیشه نمی کند، به چهره عمومی کشورمان آسیب وارد می شود، پس باید سخنگویان در قوای سه گانه، حساسیت خود را اعلام کنند و تشکل های مردم نهاد در قالب مطالبه گری، موضوعاتی از این دست را به جامعه مدنی تسری دهند.

منصور انصاری

 

با کلیک روی تصاویر زیر, به شبکه های اجتماعی کاج پرس بپیوندید:                                                                                 

        

 

 

 

 

 

 

  

 

 

33561927783576807403

  

تمامی حقوق مادی معنوی سایت محفوظ است .

طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت طراحی سایت